Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ کتاب سفرنامه برتر

زمان مطالعه این مطلب: ۴ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ کتاب سفرنامه برتر

10 کتاب سفرنامه برتر

کتاب سفرنامه برخلاف دیگر کتاب ها صرفا با جوایزی که دریافت کرده قابل سنجش نیست بلکه با مایل ها و مسافتی که خواننده با خواندن آن کتاب طی میکند امکان مقایسه فراهم میشود .در ادامه این مقاله ، ۱۰ کتاب سفرنامه برتر که شما را به اعماق تصوراتتان میبرند را بررسی میکنیم :

۱.سفرنامه ابن بطوطه

۲.سفرنامه شاردن

۳.سفرنامه ماژلان

۴.سفرنامه بازگشت از شوروی

۵.سفرنامه چین و ژاپن

۶.سفرنامه مارکوپلو

۷.سفرنامه ماهوان

۸.سفرنامه درمیان شهرها

۹.سفرنامه در امتداد گنگ

۱۰.سفرنامه ماسه های عربی

ابن بطوطه

ابن بطوطه این کتاب را در سال ۷۲۵ هجری قمری در نتیجه ی سفرهای طولانی خود به دور دنیا به رشته تحریر درآورد. این کتاب یکی از کتاب‌های فراگیر جغرافیایی است و اهمیت تاریخی زیادی دارد به همین دلیل به ۴۰ زبان زنده دنیا برگردان شده است . ابن بطوطه در این کتاب بیشتر درباره سفرهای خود به آسیا ، آفریقا و قسمت از اروپا میگوید .

سفرنامه ابن بطوطه که مدت ۲۹ سال و نیم به طول انجامید، در روز پنجشنبه ۶ تیر سال ۷۰۴ هجری خورشیدی آغاز شد و با بازگشت ایشان به مراکش در پایان دی ماه سال ۷۳۳ خورشیدی پایان یافت.

شاردن

ژان شاردن شرق شناس غربی که طی سفر خود به ایران در دوران صفوی این سفرنامه را تالیف کرده است ، به طور کلی در این کتاب به دربار شاه عباس دوم (۱۶۴۲- ۱۶۶۶ م) و شاه سلیمان صفوی (یا شاه صفی دوم، ۱۶۶۶- ۱۶۹۴ م) و شهر اصفهان میپردازد . همچنین او این سفرنامه را در ۵ جلد و به زبان فرانسوی منتشر کرد . که البته مترجم ایرانی آن را با نثری روان به فارسی ترجمه کرده است .

ماژلان

آنتونیو پیگافتا نویسنده اهل ایتالیا نگاشت این کتاب را در سن بیست سالگی آغاز کرد . فردیناند ماژلان جهانگرد و دریانوردی پرتغالی بود که به دولت اسپانیا خدمت می‌کرد. او اولین کسی بود که با هدف سفردور در دنیا یک ناوگان را رهبری میکرد. او همچنین در طی این سفرها درگذشت . این کتاب شامل دو بخش میباشد شامل تهیه مقدمات و حرکت از اسپانیا به جانب مغرب و گذشتن از تنگه ماژلان و رسیدن به سرزمینهای دور و جزایر ادویه.

بازگشت از شوروی

آندره ژید، یک نویسنده فرانسوی بود که توانست برنده جایزه نوبل شود . او در سال ۱۸۶۹ متولد شد و در ۱۹۵۱درگذشت . کتاب سفرنامه بازگشت از شوروی نوشته ی اثر این نویسنده است که درسال ۱۹۳۶ برای اولین بار چاپ شد . ژید چند سال همسفر کمونیست ها شد ، از آرمان های کمونیسم حمایت می کرد، به عنوان مهمان انجمن نویسندگان اتحاد جماهیر شوروی به این کشور دعوت شده بود. و در طی این سفر به حقایقی پی برد که نتیجه آن انتقاد از کمونیسم بود .

چین و ژاپن

این کتاب اثر نیکوس کازانتزاکیس با مترجمی محمد دهقانی و جز ۱۰ کتاب سفرنامه برتر جهان میباشد . این سفرنامه حاصل سفر او به به آتن به عنوان خبرنگار است. این کتاب از سه بخش شامل ژاپن-۱۹۳۵،چین-۱۹۳۵ و «بیست سال بعد» می باشد .این بخش ها را همسر او که در سفر دوم همراه کازانتزاکیس بود ، حاشیه نویسی کرده است .

مارکوپلو

مارکوپولو، (متولد حدود ۱۲۵۴)، تاجر و ماجراجوی ونیزی که در سال‌های ۱۲۷۱ تا ۱۲۹۵ از اروپا به آسیا سفر کرد و ۱۷ سال از آن سال ها را در چین ماند. میلیون که در انگلیسی به عنوان سفرهای مارکوپولو شناخته میشود ، یک کتاب کلاسیک در ادبیات سفر است. این کتاب در شناساندن آسیای مرکزی و چین به اروپاییان نقش کلیدی داشت. سفر مارکو در سرزمین هایی مانند فلسطین ، ایران ، ترکستان و سرانجام چین ادامه یافت .

درمیان شهرها

ژان موریس نویسنده کهنه کار ، نویسنده این اثر است . این نویسنده دارای ۳۷ مقاله است که در طول زندگی حرفه‌ای طولانی خود نوشته است ، که به دهه ۱۹۵۰ بازمی‌گردد و شامل سفرهای او به شهرهایی از هیوستون تا بیروت است. این کتاب سفرنامه با تداعی‌های جذابش از بسیاری از شهرهای بزرگ جهان، از سنگاپور تا ریو، خوانندگان این اثر را به سوی دریاها میفرستد و همین باعث میشود این سفرنامه جز ۱۰ کتاب سفرنامه برتر محسوب شود . 

 در امتداد گنگ

ایلیا تروجانوف در سال ۱۹۶۵ در بلغارستان به دنیا آمد. او پس از فرار از وطن خود از طریق یوگسلاوی و ایتالیا، در آلمان پناهندگی سیاسی دریافت کرد. او نویسنده ای است که خود به عنوان مسافری بین جهان ها مطرح میشود  . این نویسنده در امتداد رود گنگ ، جایی که از یخ های ابدی هیمالیا آزاد می شود، به شهرهای بزرگ، با قایق، با اتوبوس، در قطارهای شلوغ سفر کرد. او از جشنواره های بزرگ هندو بازدید کرد و با کسانی که در مورد بلایای زیست محیطی ناشی از سدهای غول پیکر هشدار می دهند صحبت کرد.

ماسه های عربی

ویلفرد تزیگز ، نویسنده-کاوشگر که در اتیوپی و در یک دیپلمات بریتانیایی متولد شد، شیفته غرب شد و پنج سال را در میان بادیه نشینان در امتداد شبه جزیره عربستان سفر کرد و شیوه زندگی در حال ناپدید شدن آنها را شرح داد.

برای مطالعه دیگر سفرنامه ها کلیک کنید .

منبع : تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *