Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ گل مفید آپارتمانی

زمان مطالعه این مطلب: ۶ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ گل مفید آپارتمانی

10 گل مفید آپارتمانی

گل های آپارتمانی علاوه بر زیبایی که به منزل ما میبخشند میتوانند بسیار مفید باشند. درادامه میتوانید با ۱۰ گل مفید آپارتمانی آشنا شوید :

۱.گل قاشقی(Pepermia)

۲.سرخس شمشیری(Nephrolepis Exaltata)

۳.گل داوودی(Chrysanthemum)

۴.نخل اریکا(Dypsis lutescens)

۵.آلوئه ورا(Aloe vera)

۶.ژربرا دیزی(Gerbera)

۷.گیاه خون سیاوشان(Dracaena cinnabari)

۸.گل عنکبوتی(Chlorophytum comosum)

۹.بامبو(Bambusoideae)

۱۰.گل سکه ای(Helianthemum nummularium)

اغلب افراد برای ایجاد فضای آرامش بخش و سالم از گل های آپارتمانی در خانه و محل کار خود استفاده میکنند . استفاده از این گل ها علاوه بر زیبایی که به محیط میبخشد میتواند موجب تصفیه هوا و ازبین بردن آلودگی ها نیز شود . البته به طور برعکس برخی گیاهان میتوانند در صورت تماس مشکلات پوستی ایجاد کنند یا برخی برای کودکان و حیوانات خانگی مضر هستند . در این مقاله با مزایا و معایب برخی از این ۱۰ گل مفید آپارتمانی آشنا میشویم .

گل قاشقی

گل های قاشقی متعلق به تیره پپرومیا و مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری هستند.  پپرومیا در طب سنتی برای درمان سردرد، آکنه، دردهای مفصلی و در اصل برای درمان تب و مواقع حساس برای پانسمان زخم کمک میکنند. ولی از حجم زیاد پپرومیاها دوری کنید چون ممکنه به چندین مشکل مرتبط با سلامتی منجر شوند . علاوه بر فوایدی که در طب سنتی دارد برای پاکسازی هوای محیط از فرمالدئید نیز مناسب است .

بسیاری از گل های آپارتمانی پپرومیا برگ‌های آبدار و گوشتی دارند ، بنابراین میتوانند سطح رطوبت کم و آبیاری نادر رو تحمل کنند . این امر آنها را به یک گیاه خانگی ایده آل تبدیل میکند، جایی که سطح رطوبت در بسیاری از فضاهای آپارتمانی نسبتاً کم است. البته با آبیاری زیاد به راحتی پوسیده میشوند . دمای پایین و کمتر از ۱۰ درجه سانتی گراد به برگ های آن آسیب می زند و همینطور آفاتی همچون شپشک ها و شته آن را دچار بیماری می کند.

سرخس شمشیری (بوستونی)

سرخس بوستون یا سرخس برگ شمشیری به دلیل برگ‌های سبز و لطیفی که دارد یک گیاه خانگی بسیار پرطرفدار است‌. این گیاه متعلق به مناطق استوایی است . سرخس‌ها نگهداری به نسبت آسانی دارند، با این حال هوای خشک و گرم آن ها را از بین خواهد برد . البته  اگر هوای آن‌ها را داشته باشید آنها هم برگ های سبز و زیبای خود را به شما هدیه میدهند . یکی از نکته های نگهداری سرخس آن است که باید دقت کنید هنگام آبیاری برگ گیاه خیس نشود.

سرخس بوستونی میتواند هوای محیط را تصفیه کند و فرمالدئید موجود در هوا را از بین ببرد بدون اینکه آلرژی ایجاد کند . و همینطور برای دفع سموم تولوئن و زایلن نیز مفید است. برای همین جز گل های آپارتمانی پرطرفدار محسوب میشود .

گل داوودی

این گل به دلیل ماندگاری بالا یکی از محبوب ترین گل های شاخه ای است. گل های رنگارنگ این گیاه(مینیاتوری سبز ،  صورتی قرمز و سفید) موجب میشوند در تزیینات و گل آرایی ها مورد استفاده قرار گیرد .

گل داودی از بهترین گیاهان خانگی برای تصفیه هوا است که ترکیبات سمی موجود در هوا از جمله آمونیاک، بنزن و فرمالدئید را از بین می برد. ولی برگ گل داوودی برای کودکان و حیوانات خانگی سمی است و معمولا به سختی دوباره گل میدهد .

نخل اریکا

نخل اریکا قطعا یکی از بهترین و زیباترین نخل ها برای نگهداری در خانه و محل کار می باشد . این گیاه از خانواده‌ی اریکاسه و بومی منطقه ماداگاسکار و همینطور گیاهی بسیار سازگار با محیط خانه است و همین موضوعات سبب شده جز گل های آپارتمانی مفید محسوب شود

اریکا به نور متوسط نیاز دارد ولی در نورِ زیادِ غیر مستقیم، بهترین عملکرد را دارد. بهتر است گیاه اریکای خود را در کنار پنجره‌های جنوبی محیط زندگی‌تان، نگهداری کنید.

نام نخل اریکا در فهرست گل های آپارتمانی تصفیه کننده هوا ناسا قرار گرفته است . مواد سمی همچون بنزن، فرمالدئید و تری کلرواتیلن موجود در هوا را پاکسازی می کند و رطوبت هوای منزل را افزایش میدهد . البته این گیاه زیبا نیاز به گلدان بزرگ دارد و در معرض پوسیدگی ریشه نیز قرار دارد .

آلوئه ورا

آلوئه ورا یک گیاه پر خاصیت است که از معروف ترین خواص آلوئه ورا فواید این گیاه برای پوست و مو است. نام دیگر آلوئه ورا صبر زرد است . این گیاه در آب و هوای گرم و خشک می روید.  آلوئه ورا یا ریشه ندارد یا ریشه آن کوتاه است . این گیاه نور غیر مستقیم و رطوبت را دوست دارد اما اگر گاهی آبیاری آن را فراموش کنید مسئله چندان جدی نخواهد بود.

ژل آلوئه ورا برای درمان سوختگی و زخم مناسب است و میتواند آن را تا حد زیادی بهبود ببخشد . از گیاهانی است که دی اکسید کربن را جذب کرده و شب ها اکسیژن آزاد می کند برای همین جز ۱۰ گل مفید آپارتمانی محسوب میشود که برای نگهداری در اتاق مناسب است.

ژربرا دیزی

این گیاه نیز گرمسیری و حساس به سرما است که با وجود نور بالا بهتر گل میدهد . و شدت نور کم موجب طویل شدن ساقه‌ها و تأخیر در سفت شدن آن و استحکام ناکافی ساقه و درنتیجه خمیدگی می‌شود. این گیاه نیاز به آب فراوان دارد ولی از طرفی آب زیاد موجب پوسیدگی ریشه آن میشود .

این گل فوق العاده زیبا ، کیفیت هوای منزل شما را تا حد زیادی بهبود می بخشد . و همینطور این گیاه غیر سمی است و مشکلات پوستی و … ایجاد نمیکند .

گیاه خون سیاوشان

گیاه خون سیاوشان از تیره درختان به حساب می آید . ارتفاع آن زیاد است و تنه آن مانند نخل گرد است . برگ آن باریک است و گل میدهد . این گیاه خواص درمانی زیادی همچون محکم کننده دندان ها ، تقویت کننده چشم ، ضد اسهال خونی و همچنن برای معده ، روده و سوء هاضمه نیز مناسب است به همین دلایل جز ۱۰ گل مفید آپارتمانی محسوب میشود . این گیاه فرمالدئید، اتیلن و زایلن موجود در هوا را هم از بین می برد.

گل عنکبوتی ( گندمی )

عنکبوتی از مقاوم‌ترین و ارزانترین گیاهان آپارتمانی است. این گیاه برای تصفیه اتاق و از بین بردن گاز های سمی مانند زایلن، فرمالدئید، بنزن و مونوکسید کربن مناسب است . گندمی بومی مناطق استوایی و جنوب آفریقا است و همچنین در شرایط مطلوب سریع رشد میکند . گیاه گندمی به علت نوع حالت برگ‌ها و گیاهچه‌های آویزان؛ غالبا در گلدان‌های آویزی نگهداری می‌شود. البته این گیاه برخلاف خیلی گیاهان آپارتمانی دیگر برای حیوانات خانگی ضرر ندارد .

بامبو ( خیزران )

نگهداری این گیاه کار دشواری نیست ولی از مزایای بالایی برخوردار است . این گیاه متعلق به مناطق معتدل و گرمسیر در محدوده جنوب شرقی آسیا است . با وجود آن که ظاهر این گیاه به علف های درون باغچه و یا باغ ها شباهتی ندارد اما گیاه بامبو تنها یک علف است اما نه از نوع گیاهان علفی عادی ، بلکه علفی که میتواند در خانه یا فضای آپارتمان تا ۱۰ سال زنده بماند . بامبو جز گیاهان تصفیه کننده و از بین برنده فرمالدئید محسوب میشود . بامبو به خودی خود گیاهی ضد قارچ و باکتری است و در مواردی خیلی نادر دچار این آفات میشود. این گیاه برای افرادی که به مواد شیمیایی حساسیت دارند بسیار مناسب است. اما کرم های عنکبوتی از شایع ترین آفت های این گیاه هستند .

گل سکه ای ( علف ماه )

این گیاه انگلیسی که بسیار زیبا و خوشبو است جز ۱۰ گل مفید آپارتمانی به حساب می آید . این گیاه در تابستان گل می دهد و در فصل تابستان برگ هایش بیضی شکل می شود و رنگ آن ها نقره ای خواهد شد به همین دلیل به آن ها سکه ای می گویند. علف ماه نیمی از التهاب چشم و ۳۰ درصد التهاب تنفسی را از بین میبرد  . البته این گیاه برای حیوانات خانگی سمی است و درصورت آبیاری زیاد ممکن است دچار آماس شود . ولی به طور کلی برای سردرد و اختلالات ریوی هم مناسب است و گیاه خوبی برای نگهداری در خانه محسوب میشود .

برای مطالعه بیشتر به این آدرس مراجعه کنید .

منبع : تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

 

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *