Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ گرانترین فرش جهان

زمان مطالعه این مطلب: ۴ دقیقه
Document
فرش

۱۰ گرانترین فرش جهان

در این مقاله قرار است درباره ۱۰ گرانترین فرش جهان صحبت کنیم که به بالاترین قیمت فروخته شده اند و بسیار مشهور اند. تاکنون فرشی قدیمی تر از فرش ایرانی یافت نشده است. این اطلاعات با کمک اتاق خبر دیوارنوشته شده است.

  1. فرش ابریشم اصفهان

  2. فرش زیگلر محل ۳

  3. فرش زیگلر محل ۲

  4. فرش اوشک

  5. فرش اصفهان

  6. فرش زیگلر محل

  7. فرش محتشم کاشان

  8. فرش آرموریال پرتغالی

  9. فرش فرغان ساروک

  10. فرش تبریز

حال به تک تک موارد میپردازیم. تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید

bronze
زیگلر محل 2

فرش زیگلر محل ۲

gold
ابریشم اصفهان

فرش ابریشم اصفهان

silver
زیگلر محل 3

فرش زیگلر محل ۳

most-expensive-carpet-min

فرش تبریز

در این نوع فرش به دلیل استفاده از پشم و ابریشم آن را از سایرین جداکرده است. طرح و نقش آن نیز تنوع بسیار بالایی دارد. ساختار این فرش میتوان گفت که ریزبافت ترین بافت فرش ایرانی است. تارها  از جنس پنبه و پود از جنس پشم میباشد. این فرش در حراج  Sotheby  به قیمت ۶۸.۵۰۰ دلار فروخته شده.

فرش فرغان

فرش فرغان ساروک

ساروق و جیریا مناطقی در شمال اراک هستند که مردمش، مهارت خاصی در بافت فرش های بی نظیر دارند. در گذشته بیشتر فرش های ساروق از طرح ترنج الهام می گرفتند. قالی ها با توجه به ریز بافت بودن و همین طور داشتن پرزهای کوتاه، بسیار سخت و فشرده به نظر می آمدند و رنگ زمینه بیشتر آنها هم کرم و لاجوردی بود. این اثر هم به قیمت ۷۴.۵۰۰ دلار فروخته شده است.

Portuguese Armorial Rug

فرش آرموریال پرتغالی

یکی از بزرگترین فرش ها در جهان همین فرش است. شکل آن مربع و کناره ها دارای حاشیه ، و در وسط آن چند نقش نیز وجود دارد. این فرش نیز به قیمت ۸۰.۵۰۰ دلاربه فروش رفت.

محتشم کاشان

فرش محتشم کاشان

کاشان در عهد صفویه کانون بافت فرش‌های گوناگون هنری بوده. بافت این فرش ریز و مخمل‌ نما و ظرافت خاصی دارد. از نظر طرح و نقش دارای انواع لچک‌ ترنج‌ های شاه‌ عباسی و گل و بوته‌ است که با طرح و رنگ خاص و گیرا آنرا منحصر به فرد کرده . این اثر در حراجی به قیمت ۹۲.۵۰۰ دلارقیمت گذاری شد.

زیگلر محل

فرش زیگلر محل

زیگلر یکی از فرش های منطقه سلطان آباد است. این نوع فرش شامل چند گروه از فرش‌ها می ‌شود که : قالی‌هایی به سبک اصلاح‌ شده گل شاه‌ عباسی سفید و فرش‌های با رنگ‌های آبی طلایی زنگاری با طرح‌های با اندازه بزرگ و ساده اما با ماهیت شلوغ که به صورت مربع شکل هستند. به دلیل زیبایی و ظرافت کار بی نظیرشان خیلی زود به خانه اعیان نشین ها راه پیدا کرد. در حراج، این کار به ارزش ۹۸.۵۰۰ دلار توانست به فروش برود.

فرش اصفهان

فرش اصفهان

این فرش به دوران صفویه برمیگردد. تارها از پنبه و یا ابریشم و پود از پنبه ای آبی رنگ بافته شده و با تقارن غیر قابل وصف و از مجموعه دوریس دوک میباشد. با قیمت ۱۱۶.۵۰۰ دلار به فروش رفت.

اوشک

فرش اوشک

اوشک متعلق به شهرستان مهاباد است که الیاف آن از پشم گوسفند تهیه شده . از انواع فرش های تک پود درشت بافت است و جایگاه خوبی خصوصا در امریکا پیدا کرده . استفاده از رنگ های طبیعی و نقوش ساده تر نسبت به سایر فرش ها و همچنین وزن کم آن باعث رواج هرچه بیشتر این نوع از فرش در بازارهای خارجی و بویژه امریکا دارد. در حراجی به قیمت ۱۵۸.۵۰۰ ارزش گزاری شد.

زیگلر محل 2

فرش زیگلر محل ۲

این فرش در قرن نوزدهم تولید شده و طرح هایی با رنگ قهوه ای و آبی اند. با وجود قدیمی بودن این نوع از فرش ها اما میزان خرابی آنها زیاد نیست و قابل تعمیر اند و چیزی از ارزش آنها کم نمیکند. این نوع از فرش به قیمت ۱۷۰.۵۰۰ دلار به فروش رفت.

زیگلر محل 3

فرش زیگلر محل ۳

فرش زیگلر محل (۳) دومین فرش گران قیمت در جهان نیز فرش دیگری از زیگلر محل در مرکز ایران می باشد . این فرش از رنگ قهوه ای، قرمز و آبی زیاد استفاده شده است. با توجه به شرایط این فرش و با توجه به کیفیت بالایش با قیمت ۱۸۲,۵۰۰$ دلار به فروش رفت.

ابریشم اصفهان

فرش ابریشم اصفهان

و اما اولین رتبه ۱۰ گرانترین فرش جهان…

فرش ابریشم اصفهان ارزشمندترین و گرانترین فرش جهان که علاوه بر ارزش مادی فراوان، ارزش تاریخی زیادی نیز دارد. و با طرح و نقشه و رنگ های چشم نواز طرفداران خاص خود را دارد. در حراجی درسال ۲۰۰۸، به قیمت ۴۴.۴۵۰.۰۰۰ دلار ارزش گذاری شد!

 این مقاله درباره ۱۰ گرانترین فرش های جهان بود.
از توجه شما مچکریم!

همچنین بخوانید: ۱۰ کشور تولیدکننده فرش

۴/۵ - (۶ votes)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *