Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ کشور کوچک دنیا

زمان مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ کشور کوچک دنیا

طبق اطلاعات موجود در موتورهای جستجو لیست ۱۰ کشور کوچک دنیا به شرح زیر است:

  1. واتیکان

  2. موناکو

  3. نائورو

  4. تووالو

  5. سن‌ماریو

  6. لیختن‌اشتاین

  7. جزایر مارشال

  8. سنت کیتس و نویس

  9. مالدیو

  10. مالت

برخی کشورهای جهان به قدری کوچک هستند که مساحت آن‌ها به ۵۰۰ متر مربع نیز نمی‌رسد. این کشورها بیشتر در اروپا، دریای کارائیب و اقیانوس آرام واقع شده‌اند.این آمار طبق گزارش بخش آمار سازمان ملل متحد بیان شده‌اند.

واتیکان

مساحت: ۰.۴۴ کلیومترمربع

پایتخت: واتیکان سی‌تی( تنها شهر این کشور)

واتیکان کوچک‌ترین کشور جهان از نظر مساحت است.سریر مقدس نام حوزه اسقف ننشین این شهر است که گاها با خود شهر اشتباه گرفته می‌شود. واتیکان در پایتخت ایتالیا یعنی رم واقع شده است. این کشور مرکز کاتولیک‌های جهان است. بزرگترین کلیسای دنیا با نام کلیسای سنت‌پیر در واتیکان قرار دارد. بسیاری از آثار هنری دوره رنسانس مثل مجسمه “ترحم” و “آفرینش انسان” در این کلیسا وجود دارد.

موناکو

مساحت: ۲ کلیومتر مربع

پایتخت: موناکوویل

این کشور در قلب اروپا قرار دارد. شبه جزیره موناکو در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل جنوب فرانسه واقع شده است.این کشور بخاطر وجود قوانین مالیاتی آزاد، کازینوهای متعدد و آب و هوای مطبوع بهشت جهانگردان و ثروتمندان است و به جایگاهی برای میلیونرها ومیلیاردرهای جهان تبدیل شده است. مشهورترین شهر آن مونت کارلو است. مهم‌ترین اتفاق در این کشور برگزاری مسابقات فرمول یک است.

نائورو

مساحت: ۲۱ کیلومتر مربع

پایتخت: ندارد

این جزیره در شرق استرالیا قرار دارد و کوچکترین جزیره جهان است.این کشور بخاطر داشتن معادن فسفات معروف شد.این جزیره قبلا به نام جزیره دلپذیر شناخته می‌شد. اکنون معادن فسفات این کشور تقریبا خالی است و حدود ۹۰% مردم این کشور بیکار هستند.

تووالو

مساحت: ۲۶ کیلومتر مربع

پایتخت: فونافوتی

نام قدیم این کشور، جزایر الیس است. این کشور در اقیانوس آرام و شمال شرقی استرالیا قرار دارد. تووالو هشت کیلومتر جاده و یک بیمارستان دارد. این کشور زمانی مستعمره بریتانیا بود، ولی از سال ۱۹۷۸ اعلام استقلال کرد.

سن مارینو

مساحت: ۶۱ کیلومتر مربع

پایتخت: سان مارینو

این کشور کوچک در ایتالیا قرار دارد.این کشور جز ثروتمندترین کشورها ست.شهرت این کشور بخاطر قانون اساسی این کشور است.قانون اساسی این کشور در سال ۱۶۰۰ میلادی تدوین شده است و قدیمی‌ترین قانون اساسی کلی در جهان است و هنوز هم اجرا می‌شود. این کشور اولین کشور با حکومت جمهوری در دنیاست.

لیختن اشتاین

مساحت: ۱۶۰ کیلومتر مربع

پایتخت: فادوتس

این کشور تنها کشوری است که کاملا در آلپ قرار دارد. لیختن اشتاین بین سوئیس و اتریش است. زبان رسمی این کشور آلمانی است. هیچ فرودگاهی در این کشور وجود ندارد و مسافران برای رسیدن به این سرزمین پادشاهی باید به فرودگاه زوریخ بروند.

جزایر مارشال

مساحت: ۱۸۱ کیلومترمربع

پایتخت: ماجورو

جزایر مارشال، جزایری است که در اقیانوس آرام قرار دارد. این کشور قبلا جز میکرونزی، یکی از سه مجمع‌الجزایر اقیانوس آرام و از مناطق قاره اقیانوسیه است. حیات وحش این کشور بی نظیر و دیدنی است.

سنت کیتس و نویس

مساحت: ۲۶۱ کیلومتر مربع

پایتخت: باستر

این دو جزیره در دریای کارائیب قرار دارد. اقتصاد این کشور به توریسم، کشاورزی و صنایع کوچک وابسته است.

مالدیو

مساحت: ۳۰۰ کیلومتر مربع

پایتخت: ماله

این کشور، کوچکترین کشور آسیایی  از لحاظ مساحت و جمعیت است. این کشور پرگردشگر در اقیانوس هند قرار دارد.

مالت

مساحت: ۳۱۶ متر مربع

مالت جزیره ای در دریای مدیترانه است. این کشور یکی از متراکم ترین کشورهای جهان است.

برای آشنایی بیشتر با ۱۰ کشور کوچک دنیا اینجا کلیک کنید.

تیم تخصصی ما: اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *