Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ کتاب معروف دفاع مقدس

زمان مطالعه این مطلب: ۴ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ کتاب معروف دفاع مقدس

کتاب دفاع مقدس

طبق اطلاعات موجود در موتورهای جستجو لیست ۱۰ کتاب معروف دفاع مقدس به شرح زیر است:

  1. خط مقدم

  2. کتاب مربع‌های قرمز

  3. کتاب سفر به گرای ۲۷۰ درجه

  4. کتاب شطرنج با ماشین قیامت

  5. فرنگیس

  6. کتاب دا

  7. پایی که جا ماند

  8. هفت روز آخر

  9. سلام بر ابراهیم

  10. یادگاران: کتاب چمران

خط مقدم

نویسنده: فائضه غفار حدادی

نشر شهید کاظمی

این کتاب در پاییز ۱۳۹۹ منشر شد. در این کتاب نویسنده سعی کرده برشی از زندگی شهید طهرانی مقدم را روایت می‌کند. شهید طهرانی مقدم در سال‌های ۶۳ تا ۶۵ یگان موشکی ایران را تشکیل داده است.

مربع‌های قرمز

نویسنده: زینب عرفانیان

نشر شهید کاظمی

کتاب مربع‌های قرمز شامل خاطرات شفاهی حاج حسین یکتا از دوران کودکی تا پایان دفاع مقدس است. در جریان سیل سال ۱۳۹۸ گروه های مختلفی شروع به کمک رسانی و بازسازی مناطق سیل زده کردند. گروه “جمعیت امام رضایی‌ها” به هدایت حاج حسین یکتا از جمله گروه‌هایی بود که به این مناطق رفتند.

این کتاب در سال ۱۳۹۹ منتشر شد. کتاب مربع‌های قرمز توسط رهبر تنفیذ شد و مورد استقبال خوانندگان قرار گرفت.

سفر به گرای ۲۷۰ درجه

نویسنده: احمد دهقان

انتشارات سوره مهر

این کتاب داستان رزمنده جوانی به نام ناصر است. ناصر بارها درس و مدرسه را رها می‌کند و به جبهه می‌رود. او و دوستانش در عملیات کربلای ۵ شرکت می‌کنند و در نهایت ناصر مجروح می‌شود. این کتاب اولین بار در سال ۱۳۷۵ منتشر شد. در همان سال نویسنده این کتاب جایزه بیست سال داستان نویسی و چهارمین دوره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس و جایزه بیست سال ادبیات پایداری را گرفت. کتاب سفر به گرای ۲۷۰ درجه ۱۸ بار چاپ شد. انتشارات سوره مهر این کتاب را به زبان انگلیسی ترجمه کرده است.

شطرنج با ماشین قیامت

نویسنده: حبیب احمدزاده

انتشارات سوره مهر

این کتاب داستان دیده‌بان ۱۷ ساله‌ای است که به ناچار به جای دوست مجروحش راننده ماشین حمل غذا می‌شود.در کل داستان نام قهرمان آن را متوجه نمی‌شویم و فقط چند باری از پشت بی‌سیم با نام مستعار موسی صدایش می‌کنند. او علاوه بر غذارسانی به رزمندگان، به دو نفر از آدم‌های عجیب آبادان یعنی مهندس و گیتی زن بدکاره‌ای که هنوز شهر را ترک نکرده‌اند،غذا می‌رساند. در همان زمان متوجه  می‌شود که عراقی‌ها یک ماشین رادار دارندکه به آن ماشین قیامت می‌گویند. ناصر به دنبال این ماشین می‌رود تا رمز آن را بفهمد.

این کتاب با نگاهی متفاوت نسبت به بقیه آثار حوزه دفاع مقدس نوشته شده است. این کتاب در کنار کتاب‌های اورهان پاموک در دانشگاه راجرز آمریکا در گروه مطالعات خاورمیانه تدریس می‌شود.

فرنگیس: خاطرات فرنگیس حیدرپور

نویسنده: مهناز فتاحی

انتشارات مهر

فرنگیس نام زن شجاعی است که در روستایی نزدیک گیلانغرب زندگی می‌کند.در پارک شیرین کرمانشاه تندیس او با تبری در دست قرار دارد. حال سوالی که پیش می‌آید این است که چرا تندیس تبر به دست است؟ داستان از آنجا شروع می‌شود که روزی فرنگیس از پناهگاهی در کوه‌های اطراف روستا به خانه برمی‌گردد تا آذوقه بردارد.در راه برگشت با دو سرباز عراقی روبرو می‌شود که یکی را با تبر می‌کشد و دیگری را اسیر می‌کند. این کتاب شامل ۱۲ فصل است که خاطرات فرنگیس را از کودکی تا ماجرای اسیر عراقی بیان می‌کند.

دا: خاطرات سیده زهرا حسینی

این کتاب جز ۱۰ کتاب معروف دفاع مقدس است.

نویسنده: سیده اعطم حسینی

انتشارات سوره مهر

این کتاب پرطرفدار به چاپ صدو پنجاهم رسید و به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های ایران تبدیل شد.ماجرای کتاب روایت دختری عرب زبان خرمشهری از جنگ ایران و عراق است . این کتاب روایت مدافعان بومی خرمشهری است. در این کتاب زهرا حسینی حتی روابط عاطفی و دراماتیکی را که در بستر جنگ تجربه کرده است را به بیانی شیوا و دلنشین بیان می‌کند. کتاب دا تا کنون به زبان‌های انگلیسی،عرب، اردو، ترکی، استانبولی و اسپانیولی ترجمه شده است. نسخه عربی آن زیر نطر سیدحسن نصرالله ترجمه شده است.

پایی که جا ماند

نویسنده: سید ناصر حسینی پور

انتشارات سوره مهر

سیدناصر حسینی پور در سن ۱۶ سالگی و در آخرین روزهای جنگ اسیر می‌شود. این کتاب خاطرات او در دوران اسارت است. او در زمان اسارت تصمیم می‌گیرد خاطراتش را بنویسد و در ۲۳ صفحه خاطراتش را به صورت رمزی می‌نویسد بعد از آزادی از روی کدهایی که یادداشت کرده بود خاطراتش را روایت می‌کند. حسینی پور کارمند میز ادبیات مقاومت بخش جنگ نرم در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی است. این کتاب به زبان‌های ترکی استانبولی و عربی ترجمه شده است. کتاب پایی که جا ماند در سال ۱۳۹۱ به عنوان کتاب سال دفاع مقدس انتخاب شد.

برای آشنایی بیشتر با ۱۰ کتاب معروف دفاع مقدس  اینجا کلیک کنید.

تیم تخصصی ما: اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *