Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ نظریه معروف دنیا

زمان مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ نظریه معروف دنیا

10 نظریه معروف دنیا

طبق اطلاعات موجود در موتورهای جستجو لیست ۱۰ نظریه معروف دنیا به شرح زیر است:

 1. خورشید مرکزی
 2. تکامل با گزینش طبیعی
 3. نظریه کوانتوم
 4. نسبیت عام
 5. نسبیت خاص
 6. مکانیک آماری
 7. صفحات تکتونیک
 8. نظریه اکسیژنی احتراق
 9. نظریه بازی ها
 10. نظریه اطلاعات

 

تا کنون نظریه های بسیاری در جهان ارائه شده که سعی می کنند مفاهیم جدیدی را برای انسان توضیح دهند. برخی از این نظریه ها ساده و به آسانی قابل فهم هستند. با این وجود برخی نظریه های علمی نیز وجود دارند که احتمال چیزهای بزرگ و پیچیده را بیان می کنند. در این مقاله ۱۰ نظریه معروف دنیا معرفی شد. در ادامه به توضیح مختصر هر یک می پردازیم. امیدواریم از خواندن آن لذت ببرید.

 

 1. خورشید مرکزی، کوپرنیک ۱۵۴۳

یکی از تصورات یونانیان که حدود ۲۰۰۰ سال بعد اثبات شد، گردش زمین به دور خورشید بود.

 

 1. تکامل با گزینش طبیعی، چارلز داروین ۱۸۵۹

چارلز رابرت داروین زیست شناس بریتانیایی و خالق نظریه تکامل یا فرگشت است. این نظریه بیان می کند که در طی سال های متمادی، صفات ارثی که باعث افزایش احتمال زنده ماندن و موفقیت زاد و ولد می شود، افزایش پیدا می کند.

 

 1. نظریه کوانتوم، جمعی از دانشمندان ۱۹۲۶-۱۹۰۰

دانشمندان صاحب نظر در این تئوری، اروین شرودینگر، ورنر هایزنبرگ، ولفگان پائولی، ماکس پلانک، آلبرت اینیشیتن و نیلز بوهر بودند. اینیشتین با نظریه نسبیت معروف شد اما جایزه نوبل را به خاطر بسط نظریه کوانتوم در سال ۱۹۲۱ به دلیل کشف قانون اثر فووالکتریک دریافت کرد.

 

 1. نسبیت عام، اینیشتین ۱۹۱۵

در این نظریه قانون گرانش نیوتن را در چارچوب فضا و زمان توضیح می دهد و حتی برای نویسندگان علمی-تخیلی سیاهچاله ها را فراهم می آورد.

 

 1. نسبیت خاص، اینیشتین ۱۹۰۵

از بعضی جهات نسبیت نظریه چندان انقلابی نیست، چون بیشتر دربرگیرنده مفاهیم فیزیک کلاسیک است. با این حال این نظریه فضا را به زمان و انرژی را به ماده ارتباط می دهد، و ساخت بمب های اتمی را نیز ممکن می سازد.

 

 1. مکانیک آماری، جمعی از دانشمندان اواخر قرن ۱۹

این نظریه براساس رفتار آماری اتم ها و مولکول ها و توصیف گرما، فرآیندهای ترمودینامیکی را شرح می دهد و همچنین شواهد محکمی را برای وجود اتم ها فراهم می آورد.

 

 1. صفحات تکتونیک، آلفرد وینگر ۱۹۱۲، توزو ویلسون ۱۹۶۰

آلفرد وینگر در سفری به گرینلد ایده خود را درباره رانش قاره ای مطرح نمود. در سال های ۱۹۶۰ دانشمندان دیگر با کنار هم قرار دادن تکه های مختلف این نظریه را کامل کردند تا نظریه جامع صفحات تکتونیک را ارائه دهند.

 

 1. نظریه اکسیژنی احتراق، آنتوان لاوازیه ۱۷۷۰

اگرچه لاوازیه اکسیژن را کشف نکرد، اما او دریافت این گاز در صورت ترکیب شدن با مواد دیگر باعث احتراق می شود.

 

 1. نظریه بازی ها، جان فون نویمن و اسکار مارگنشترن ۱۹۴۴

این نظریه در ابتدا برای علوم اقتصادی مطرح شد و شاهد موفقیت های زیادی نیز بود، اما علم اقتصاد را به طور کامل دستخوش انقلاب نکرد، بلکه به صورت گسترده تری در سایر علوم اجتماعی به کار گرفته شد.

 

 1. نظریه اطلاعات، کلود شانون ۱۹۴۸

کلود شانون در این نظریه نحوه مدل سازی مسئله ارسال اطلاعات در یک کانال مخابراتی را به صورت پایه ای بررسی کرده، و مدل کاملی برای مدل سازی منبع اطلاعات، کانال ارسال اطلاعات و بازیابی آن ارائه کرده است.

 

منبع: تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *