Close
logo-samandehi
بسته

10 نظریه معروف دنیا

زمان مطالعه این مطلب: 3 دقیقه
تبلیغ-3

10 نظریه معروف دنیا

10 نظریه معروف دنیا

طبق اطلاعات موجود در موتورهای جستجو لیست 10 نظریه معروف دنیا به شرح زیر است:

 1. خورشید مرکزی
 2. تکامل با گزینش طبیعی
 3. نظریه کوانتوم
 4. نسبیت عام
 5. نسبیت خاص
 6. مکانیک آماری
 7. صفحات تکتونیک
 8. نظریه اکسیژنی احتراق
 9. نظریه بازی ها
 10. نظریه اطلاعات

 

تا کنون نظریه های بسیاری در جهان ارائه شده که سعی می کنند مفاهیم جدیدی را برای انسان توضیح دهند. برخی از این نظریه ها ساده و به آسانی قابل فهم هستند. با این وجود برخی نظریه های علمی نیز وجود دارند که احتمال چیزهای بزرگ و پیچیده را بیان می کنند. در این مقاله 10 نظریه معروف دنیا معرفی شد. در ادامه به توضیح مختصر هر یک می پردازیم. امیدواریم از خواندن آن لذت ببرید.

 

 1. خورشید مرکزی، کوپرنیک 1543

یکی از تصورات یونانیان که حدود 2000 سال بعد اثبات شد، گردش زمین به دور خورشید بود.

 

 1. تکامل با گزینش طبیعی، چارلز داروین 1859

چارلز رابرت داروین زیست شناس بریتانیایی و خالق نظریه تکامل یا فرگشت است. این نظریه بیان می کند که در طی سال های متمادی، صفات ارثی که باعث افزایش احتمال زنده ماندن و موفقیت زاد و ولد می شود، افزایش پیدا می کند.

 

 1. نظریه کوانتوم، جمعی از دانشمندان 1926-1900

دانشمندان صاحب نظر در این تئوری، اروین شرودینگر، ورنر هایزنبرگ، ولفگان پائولی، ماکس پلانک، آلبرت اینیشیتن و نیلز بوهر بودند. اینیشتین با نظریه نسبیت معروف شد اما جایزه نوبل را به خاطر بسط نظریه کوانتوم در سال 1921 به دلیل کشف قانون اثر فووالکتریک دریافت کرد.

 

 1. نسبیت عام، اینیشتین 1915

در این نظریه قانون گرانش نیوتن را در چارچوب فضا و زمان توضیح می دهد و حتی برای نویسندگان علمی-تخیلی سیاهچاله ها را فراهم می آورد.

 

 1. نسبیت خاص، اینیشتین 1905

از بعضی جهات نسبیت نظریه چندان انقلابی نیست، چون بیشتر دربرگیرنده مفاهیم فیزیک کلاسیک است. با این حال این نظریه فضا را به زمان و انرژی را به ماده ارتباط می دهد، و ساخت بمب های اتمی را نیز ممکن می سازد.

 

 1. مکانیک آماری، جمعی از دانشمندان اواخر قرن 19

این نظریه براساس رفتار آماری اتم ها و مولکول ها و توصیف گرما، فرآیندهای ترمودینامیکی را شرح می دهد و همچنین شواهد محکمی را برای وجود اتم ها فراهم می آورد.

 

 1. صفحات تکتونیک، آلفرد وینگر 1912، توزو ویلسون 1960

آلفرد وینگر در سفری به گرینلد ایده خود را درباره رانش قاره ای مطرح نمود. در سال های 1960 دانشمندان دیگر با کنار هم قرار دادن تکه های مختلف این نظریه را کامل کردند تا نظریه جامع صفحات تکتونیک را ارائه دهند.

 

 1. نظریه اکسیژنی احتراق، آنتوان لاوازیه 1770

اگرچه لاوازیه اکسیژن را کشف نکرد، اما او دریافت این گاز در صورت ترکیب شدن با مواد دیگر باعث احتراق می شود.

 

 1. نظریه بازی ها، جان فون نویمن و اسکار مارگنشترن 1944

این نظریه در ابتدا برای علوم اقتصادی مطرح شد و شاهد موفقیت های زیادی نیز بود، اما علم اقتصاد را به طور کامل دستخوش انقلاب نکرد، بلکه به صورت گسترده تری در سایر علوم اجتماعی به کار گرفته شد.

 

 1. نظریه اطلاعات، کلود شانون 1948

کلود شانون در این نظریه نحوه مدل سازی مسئله ارسال اطلاعات در یک کانال مخابراتی را به صورت پایه ای بررسی کرده، و مدل کاملی برای مدل سازی منبع اطلاعات، کانال ارسال اطلاعات و بازیابی آن ارائه کرده است.

 

منبع: تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *