Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ مکان دیدنی خراسان شمالی

زمان مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ مکان دیدنی خراسان شمالی

10 مکان دیدنی خراسان شمالی

در این مقاله ۱۰ مکان دیدنی خراسان شمالی را معرفی میکنیم:

۱.گردشگاه بش قارداش

۲.نارین قلعه جاجرم

۳.چهارطاقی تیموری

۴.گردشگاه بابا امان

۵.آبشار حمید بجنورد

۶.دره بارخانه

۷.عمارت سردار مفخم بجنورد

۸.حسینیه جاجرمی

۹.آبشار اسطرخی

۱۰.قلعه جلال الدین

 

منبع : تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

۱۰.قلعه جلال الدین

در حد فاصل جاده جاجرم به گرمه، تپه نسبتاً مرتفع سنگی وجود دارد که قلعه‌ای نظامی موسوم به جلال الدین بر روی آن ساخته اند و تاریخ آن به قرن هفتم هجری بر می گردد.

نظریات مختلفی در مورد این که این قلعه متعلق به چه کسی و در چه زمانی ساخته شده است وجود دارد، برخی آن را مربوط به جلال الدین سلجوقی و بعضی دیگر آن را متعلق به جلال الدین موسس فرقه جلالیه می دانند ولی درست ترین نظریه تعلق آن به سلطان جلال‌الدین خوارزمشاه است.

۹.آبشار اسطرخی

این آبشار در ۴۰ کیلومتری جنوب شهر شیروان، در دامنه‌های شمالی رشته‌کوه شاه ‌جهان و در روستای اسطرخی قرار دارد. روستای اسطرخی یکی از روستاهای شیروان محسوب می شود، که به جهت جاذبه های طبیعی متعدد در بین طبیعت گردان و دوستداران طبیعت بسیار پر طرفدار است.

۸. حسینیه جاجرمی

یکی از مهمترین جاذبه های بجنورد، حسینیه جاجرمی است. در شهر بجنورد، مرکز استان خراسان شمالی هم حسینیه ای تاریخی ست که یکی از تماشایی ترین جاذبه های دیدنی بجنورد به شمار می رود و برای طراحی آن از معماری سنتی بینظیری استفاده شده است. قدمت این حسینیه به اواخر دوره قاجار برمی گردد و با تاریخچه ی بلند خود یکی از زیباترین بناهای تاریخی را خلق کرده است.

۷. عمارت سردار مفخم بجنورد

عمارت سردار مفخم یا همان موزه باستان شناسی و مردم شناسی استان خراسان شمالی در واقع بزرگ ترین و باشکوه ترین اثر به جا مانده از دوران قاجار و سلطنت ناصرالدین شاه تلقی می شود. میراث گرانقدری که هنر معماری ایرانی را به نمایش گذاشته و در کنار آیینه خانه مفخم تنها بناهای باقیمانده از مجموعه تاریخی دارالحکومه مفخم به شمار می روند.

۶. دره بارخانه

دره بازخانه یکی از آبادترین و زیباترین دره‌های اطراف بجنورد است که از روستای صوفیان آغاز می‌شود. این ‏روستا در جنوب شرقی بجنورد قرار دارد و جای بسیار مناسبی برای استراحت کردن بعد از سنگنوردی در دره ‏باز خانه است.

۵. آبشار حمید بجنورد 

آبشار حمید بجنورد در همسایگی روستایی سرسبز با اهالی باصفا قرار دارد. آب خروشان این آبشار در دره‌ای زیبا پیچ‌و‌تاب می‌خورد و راه را برای گردشگران باز می‌کند. به لحاظ ارتفاع نیز آبشار حمید یکی از آبشارهای بلند در استان خراسان شمالی است. از آنجایی که هر کجا آب باشد، اطرافش آبادانی است، محیط دوروبر آبشار را درخت‌های انجیر و درختچه‌های تمشک فرا گرفته تا جاذبه‌های تماشایی‌ آبشار حمید دوچندان شود.

۴. گردشگاه بابا امان

در بجنورد تفریحگاهی هست که زیبایی‌های کم‌نظیری دارد و از همه جای خراسان برای دیدنش می‌آیند. گردشگاه بابا امان بجنورد، حالا یک جای ملی است که می‌شود در آن چند ساعتی خوش گذراند.

۳. چهارطاقی تیموری

در استان خراسان شمالی همانند هر منطقه ای دیگر از ایران جاذبه های تاریخی و فرهنگی متعددی وجود دارد که بازدید از آن ها می تواند بسیار لذت بخش باشد. یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری این استان در نزدیکی روستایی به نام شیروان واقع شده است که یادگاری از دوره تیموریان است.

۲.نارین قلعه جاجرم

نارین قلعه جاجرم دژها و قلعه‌ی باستانی می‌باشد که نزدیک به ۵ هزار سال قدمت دارد. این قلعه در جنوب غربی شهرستان جاجرم استان خراسان شمالی قرار دارد. نارین قلعه جاجرم که از آن تنها یک تپه و دیواره‌های بزرگی به ارتفاع ۲۰ متر باقی مانده است، تا اواخر حکومت محمد شاه و اوایل حکومت ناصرالدین شاه سالم مانده بود اما متاسفانه در فاصله تغییر حکومت این دو پادشاه قاجاری، با ایجاد تغییرات دائمی و اساسی در ساخت آن در نهایت باعث تخریب نارین قلعه جاجرم شدند.

۱.گردشگاه بش قارداش

بش قار داش بجنورد یکی از شناخته‌شده‌ترین جاهای دیدنی بجنورد و تفرجگاه های ایران است. این مجموعه تفریحی را می‌توان جاذبه تاریخی و طبیعی نامید. در واقع، هم از نظر تاریخی مهم است و هم از نظر طبیعی دارای طبیعت منحصربه‌فردی است. نام این گردشگاه در زبان ترکی خراسانی به‌معنای «پنج برادر» است.

 

 

امیدواریم موارد گفته شده در مقاله ۱۰ مکان دیدنی برتر در خراسان شمالی مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *