Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ مکان تاریخی در تهران

زمان مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ مکان تاریخی در تهران

10 مکان تایخی در تهران

در این مقاله ۱۰ مکان تاریخی در تهران را معرفی می کنیم :

۱.کاخ گلستان

۲.کاخ سعد آباد

۳.کاخ موزه نیاوران

۴.خیابان سی تیر

۵.موزه ملی ایران

۶.موزه آبگینه و سفال

۷.خانه موزه مقدم

۸.میدان حسن آباد

۹.سردر باغ ملی و میدان مشتق

۱۰.میدان امام خمینی

 

منبع : تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

۱۰. میدان امام خمینی

میدان امام خمینی (نام‌های پیشین: میدان توپخانه، میدان سپه) نام میدانی تاریخی واقع در مرکز شهر تهران است. این میدان در سال ۱۲۸۴ هجری قمری در دوره ناصرالدین شاه و به دستور امیرکبیر ساخته و ساختمان‌های گرداگرد آن بارها تخریب و نوسازی شده‌اند.

میدان توپخانه از گذشته‌های دور مرکز حمل و نقل و ترافیک شهر تهران و همچنین محل گرده‌همایی‌های اعتراضی و همچنین اعدام برخی از محکومان نامی بوده‌است. این میدان هم‌اکنون کانون اداری و تجاری به‌شمار می‌رود.

۹. سردر باغ ملی و میدان مشتق

سردر باغ ملی، از بناهای به جا مانده از دوره قاجار می‌باشد که در سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ توسط حسین‌علی‌بیک‌تهرانی نوسازی شده و اکنون یکی از نمادهای شهر تهران است. این بنا در ضلع شمالی خیابان امام خمینی (سپه پیشین)، در ضلع شرقی وزارت امور خارجه و در ضلع غربی موزه پست و تلگراف قرار دارد.

۸. میدان حسن آباد 

حسن آباد نام میدانی در جنوب غرب تهران است که در تقاطع خیابان امام خمینی با خیابان حافظ و خیابان وحدت اسلامی قرار دارد. این میدان در گذشته با نام های میدان ملک‌المتکلمین، میدان هشت گنبد و میدان ۳۱ شهریور نیز خوانده می شد و امروزه یکی از دیدنی ترین بخش های بافت قدیمی تهران به شمار می رود.

۷. خانه موزه مقدم

خانه مقدم که همانند عمارتی است کوچک اما چشم نواز و بیانگر شکوه و عظمت حکومت قاجار که در یکی از اصلی‌ترین خیابان‌های تهران به نام خیابان امام خمینی قرار و در نزدیکی پارک شهر تهران است. این خانه زمانی محل سکونت بوده، اما امروزه تبدیل به موزه شده تا زیبایی و سرگذشت خود را به معرض دید گردشگران بگذارد.

۶. موزه آبگینه و سفال

این موزه که در خانه قوام السلطنه برپا شده، یکی از جاذبه های مشهور تهران به ویژه در میان گردشگران خارجی ست.

۵.موزه ملی ایران

موزه ملی ایران در سال ۱۳۱۶ خورشیدی در اولین بنای موزه‌ای کشور گشایش یافت. این بنا را آندره گدار، معمار فرانسوی، با الهام از طاق کسرا طراحی کرد و دو معمار ایرانی، عباسعلی معمار و استاد مراد تبریزی اجرای آن را به عهده گرفتند.

۴.خیابان سی تیر

خیابان سی تیر که چند سالی است با تغییر کاربری از یک خیابان ساده به پیاده راه فرهنگی و استریت فود، به یکی از زنده‌ترین خیابان‌های تهران تبدیل شده است؛ خیابانی که نه تنها غرفه‌های غذایی بسیار دارد، بلکه گنجینه‌ای از آثار تاریخی را در خود جای داده است.

۳.کاخ موزه نیاوران

کاخ نیاوران یکی از سه مجموعه کاخ تاریخی معروف در شهر تهران است. بخش‌های مختلف کاخ نیاوران امروزه به موزه‌هایی مملو از آثار تاریخی ارزشمند، تبدیل شده‌اند. اگر به بررسی تاریخ و فرهنگ معاصر ایران علاقه دارید، حتما به دیدن مجموعه تاریخی-فرهنگی نیاوران و به‌خصوص کاخ اختصاصی نیاوران بروید.

۲.کاخ سعد آباد

اگر به بازدید از فضاهای تاریخی علاقه دارید، مجموعه تاریخی و فرهنگی سعد آباد یکی از برجسته‌ترین مکان‌های تاریخ معاصر ایران است. آخرین پادشاهان ایران در دوره‌های قاجار و پهلوی، در مجموعه کاخ سعد آباد زندگی کرده‌اند. بازدید از مجموعه سعد آباد می‌تواند اطلاعات قابل تأملی در خصوص تاریخ معاصر ایران در اختیارتان بگذارد.

۱.کاخ گلستان

کاخ گلستان یکی از ارگ‌های باشکوه و زیبای سلطنتی در پایتخت است که در فهرست میراث یونسکو، ثبت جهانی شده است. این کاخ مجموعه‌ای از چندین عمارت و تالار در محوطه‌ای محصور از درختان بسیار زیبا و بلند است. مجموعه کاخ گلستان تهران، قدمتی طولانی دارد و شاهدی بر وقایع تاریخی بسیار در دوره‌های مختلف بوده است.

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *