Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ شطرنج باز برتر جهان

زمان مطالعه این مطلب: ۶ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ شطرنج باز برتر جهان

10 شطرنج باز برتر جهان

شطرنج یکی از بازی هایی است که تاریخچه آن به ۱۵۰۰ سال پیش در هند بازمیگردد . در ایران و دوره ساسانیان این ورزش را با نام چترنگ می نامیدند . این بازی که بهترین ورزش برای مغز است ، طرفداران زیادی در رده های سنی گوناگون به خود اختصاص میدهد . در این مقاله با ۱۰ شطرنج باز برتر جهان آشنا میشویم :

۱.مگنوس کارلسن (GM)

۲.دینگ لیرن (GM)

۳.ایان نپومنیاشی (GM)

۴.علیرضا فیروزجا (GM)

۵.هیکارو ناکامورا (GM)

۶.فابیونا کاروآنا (GM)

۷.آنیش گیری (GM)

۸.وسلی سو (GM)

۹.ویسواناتان آناند (GM)

۱۰.سرگئی کاریاکین (GM) _ تیمور رجبوف (GM)

مگنوس کارلسن ( نروژ _ سن ۳۲ )

استاد بزرگ مگنوس کارلسن قهرمان فعلی شطرنج جهان است. برای بسیاری از مردم، او بهترین بازیکنی است که تا به حال این بازی را انجام داده است .او همچنین هشتمین جوان ترین استاد بزرگ در سال ۲۰۲۱ شد . در سال ۲۰۰۹، او جوانترین بازیکنی شد که آستانه امتیاز ۲۸۰۰ را شکست (رکوردی که تنها توسط استاد بزرگ علیرضا فیروزجا در سال ۲۰۲۱ شکسته شد). سپس کارلسن از یک بازیکن جوان در کلاس جهانی به بازیکن بزرگ تمام دوران تبدیل شد. او در سال ۲۰۱۱ رتبه اول جهان را به دست آورد و تا به امروز آن را حفظ کرده است .

دینگ لیرن (چین _ سن ۳۰)

دینگ اولین قهرمانی خود در شطرنج چین را در سن ۱۶ سالگی به دست آورد و او را به جوانترین قهرمانی تبدیل کرد که تا به حال این کار را انجام داده است. در جام جهانی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۹  اولین شطرنج باز تاریخ شد که دو بار متوالی به فینال راه یافت.

این بازیکن ۳۰ ساله از آگوست ۲۰۱۷ تا نوامبر ۲۰۱۸، ۱۰۰ بازی بدون شکست در رقابت های سطح بالای شطرنج را برگزار کرد . البته تا زمانی که استاد بزرگ  مگنوس کارلسن در اکتبر ۲۰۱۹ آن را شکست. دینگ همچنین در سال ۲۰۱۸، وارد پنج شطرنج باز برتر جهان شد.

ایان نپومنیاشی (روسیه _ سن ۳۲)

استاد بزرگ ایان نپومنیاشی (به اختصار “Nepo”) یک ابر استاد بزرگ روسی است که در مسابقات نامزدهای ۲۰۲۰-۲۱ برنده شد و استاد بزرگ مگنوس کارلسن را برای قهرمانی جهانی ۲۰۲۱ به چالش کشید.

این بازیکن ۳۲ ساله یک رکورد کلی فوق العاده در برابر قهرمانان جهان دارد. در کنترل زمان استاندارد، او در برابر استاد بزرگ ولادیمیر کرامنیک ، استاد بزرگ ویشواناتان آناند امتیازات مثبت دارد و حتی یک رکورد پیروزی در برابر کارلسن نیز بدست آورده است .

علیرضا فیروزجا (فرانسه _ سن ۱۹)

علیرضا فیروزجا استاد بزرگ ایرانی الاصل است که اکنون برای فرانسه بازی می کند. او کاندیدای قهرمانی جهان و دو بار قهرمان ایران است. در اواخر سال ۲۰۱۹ و اوایل سال ۲۰۲۰، فیروزجا با کسب مقام دوم خود در مسابقات قهرمانی سریع جهان (یک امتیاز کمتر از قهرمان جهان، مگنوس کارلسن) و شروع شگفت‌انگیز ۵/۷ خود در تورنمنت تاتا استیل ۲۰۲۰، جهان شطرنج را به قدرت رساند.

مسیر فیروزجا در سال ۲۰۲۱ ادامه یافت، زمانی که او مسابقات ریگا گرند سوئیس را به دست آورد، امتیاز ۸/۹ و مسابقات قهرمانی تیمی اروپا را به ثمر رساند و با رتبه ۲۸۰۴ به رتبه دوم در رده بندی جهانی صعود کرد. این بازیکن ۱۹ ساله همچنین رکورد جوانترین بازیکن را شکست که از رتبه ۲۸۰۰ فراتر رفته است و جز ۱۰ شطرنج باز برتر جهان قرار گرفت .

هیکارو ناکامورا ( آمریکا _سن۳۴ )

هیکارو ناکامورا در ۹ دسامبر ۱۹۸۷ در هیراکاتا، ژاپن به دنیا آمد. خانواده او زمانی که او تنها دو سال داشت به ایالات متحده نقل مکان کردند و ستاره ها و راه راه ها تنها پرچم ملی است که او به عنوان یک شطرنج باز شناخته است.

ناکامورا بیش از یک دهه است که یکی از برترین بازیکنان جهان و جز ۱۰ شطرنج باز برتر جهان بوده است. او به وضوح بهترین بازیکن آمریکایی در آن زمان بود و اکنون یکی از عوامل کلیدی در یکی از قوی ترین صحنه های شطرنج در جهان است. او پنج بار قهرمان ایالات متحده است و در سال های ۲۰۰۵، ۲۰۰۹، ۲۰۱۲، ۲۰۱۵ و ۲۰۱۹ این عنوان را به دست آورد. ناکامورا همچنین در مسابقات قهرمانی جهانی ۲۰۰۴ فیده شرکت کرد و در سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۲ نامزد قهرمانی جهان شد.

فابیونا کاروآنا ( آمریکا _ سن ۳۰ )

اعجوبه ای که رکورد استاد بزرگ هیکارو ناکامورا را برای جوانترین استاد بزرگ شطرنج آمریکا،شکست و از کوه شطرنج بالا رفت و به قله رسید. این استاد بزرگ ۳۰ ساله جز ۱۰ شطرنج باز برتر جهان محسوب شده  و تورنمنت های متعددی را در کارنامه خود کسب کرده است. این آمریکایی در سال ۲۰۱۸ در مسابقات شطرنج قهرمانی جهان در لندن در سال ۲۰۱۸ با استاد بزرگ مگنوس کارلسن روبرو شد و در پلی آف تای بریک شکست خورد. او همچنین دو بار قهرمان شطرنج ایالات متحده شده است.

آنیش گیری ( هلند _ سن ۲۸ )

استاد بزرگ آنیش گیری چهار بار قهرمان هلند و یک بازیکن در سطح جهانی است. او در ۱۵ فوریه ۲۰۱۵ به اوج ریتینگ خود یعنی ۲۸۰۲ رسید . گیری از سال ۲۰۱۰ نماینده هلند در المپیادها بوده است. او در مسابقات رجیو امیلیا ۲۰۱۲ و مسابقات آزاد ریکیاویک ۲۰۱۷ قهرمان شد. این بازیکن متولد روسیه ، اولین پیروزی بزرگ خود را در مسابقات مسترز شنژن در تابستان ۲۰۱۹ به دست آورد و در مارس ۲۰۲۱ برنده مسابقات دعوت( Magnus Carlsen Invitational )شد.

وسلی سو ( آمریکا _سن ۲۹ )

وسلی سو یک ابر استاد بزرگ فیلیپینی-آمریکایی است که در میان ۱۰ شطرنج باز برتر جهان قرار دارد. او به عنوان یک اعجوبه شطرنج در ۹ سالگی وارد مسابقات شد. او در ۱۴ سالگی نهمین جوان ترین استاد بزرگ تاریخ شد. سال بعد، او جوان‌ترین بازیکنی شد که از آستانه ۲۶۰۰ امتیاز عبور کرد و رکورد مگنوس کارلسن را شکست.

با توجه به تمام دستاوردهای او، شامل چندین قهرمانی ملی و رزومه مسابقات نخبگان از جمله پیروزی تصادفی فیشر و همچنین برنده شدن در مسابقات قهرمانی جهانی Chess.com 2022 ، در حالی که هنوز ۳۰ ساله نشده است ، ممکن است او را به یک قهرمان تمام دوران تبدیل کند .

ویسواناتان آناند ( هند _ سن ۵۲ )

ویسواناتان آناند، پانزدهمین قهرمان بلامنازع شطرنج و مطمئناً بهترین شطرنج باز هندی تمام دوران، در ۱۱ دسامبر ۱۹۶۹ در جنوب شرقی ترین ایالت هند متولد شد . آناند که به دلیل بازی سریع در اوایل دوران حرفه ای خود مشهور بود ، در سال ۱۹۹۵ برای قهرمانی کلاسیک رقابت کرد و از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۲ قهرمان فیده بود تا اینکه در سال ۲۰۰۷ مجدداً عنوان قهرمانی را به دست آورد. او تا سال ۲۰۱۳ به مدت شش سال این عنوان را در اختیار داشت و همچنین پست پرباری داشته است.  قهرمانی در سنی که بسیاری از بازیکنان برتر دیگر بازنشسته شده اند.

سرگئی کاریاکین ( روسیه _ سن ۳۲ )

سرگئی کاریاکین یک شطرنج‌باز نخبه است که در سال ۲۰۰۳ رکورد جوانترین استاد بزرگ را با ۱۲ سال و هفت ماه شکست. “وزیر دفاع” روسیه که به خاطر بازی دفاعی خود مشهور است، مدتهاست که به طور منظم در مسابقات برتر شطرنج حضور داشته است . او مدت‌هاست که بخشی از یک گروه منتخب از بازیکنانی که می‌توانند کارلسن را به‌عنوان بهترین شطرنج‌باز جهان خلع کنند ، محسوب میشود .

تیمور رجبوف ( آذربایجان_ سن ۳۵)

تیمور رجبوف در ۱۲ مارس ۱۹۸۷ در باکو، آذربایجان  همان شهری که قهرمان سابق جهان، گری کاسپاروف بود ، متولد شد . دوران جوانی رجبوف برای شرکت در مسابقات فیده و کسب قهرمانی گذشت پس از آن، دوران حرفه ای رجبوف تا حدودی آرام گرفت. رتبه او در نوامبر ۲۰۱۶ به زیر ۲۷۰۰ رسید، اما چند سال بعد ، یک بازگشت قوی منجر به پیروزی در جام جهانی ۲۰۱۹ فیده شد . او اخیراً به ۱۰ شطرنج باز برتر جهان بازگشت و در مسابقات نامزدهای ۲۰۲۲ به مقام سوم دست یافت.

راجابوف همراه با استاد بزرگ آذربایجانی، شاخریار ممدیاروف و دیگران، کشورش را به مدال طلا در مسابقات قهرمانی تیمی شطرنج اروپا در سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ رساند و این دو نشان دهنده بهترین شانس کشور برای قهرمانی جهان در میان بازیکنان برتر فعلی هستند.

برای آموزش این بازی به این آدرس مراجعه کنید .

منبع : تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *