Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ سوغات ملایر

زمان مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ سوغات ملایر

10 سوغات ملایر

طبق اطلاعات موجود در موتورهای جستجو لیست ۱۰ سوغاتی ملایر به شرح زیر است:

 1. انگور ملایر
 2. شیره انگور
 3. باسلق
 4. کشمش
 5. ترخینه خشک
 6. مبل و منبت
 7. گیوه
 8. فرش
 9. گردو
 10. عسل

ملایر در استان همدان واقع شده و دومین شهر بزرگ این استان محسوب میشود. آب و هوای آنجا سرد و کوهستانی است و حدود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. محصولات این شهر مانند شیره انگور، عسل، گردو به کشورهای همسایه نیز صادر می شود. در این لیست ۱۰ سوغاتی ملایر معرفی شد. در ادامه به توضیح هر یک می پردازیم. امیدواریم از خواندن آن لذت ببرید.

 

 1. انگور ملایر

۲۰ هزار هکتار از مجموع ۶۳ هزار هکتار باغی که در ملایر وجود دارد، متلعق به تاکستان های انگور است. ملایر با تولید ۳۵۱ تن انگور در سال، رتبه اول در کشور و ششم در جاهن را دارا است.

 

 1. شیره انگور ملایر

شیره انگور که از جوشاندن شهد انگور بدست می آید دومین سوغات محبوب ملایر بشمار میرود. این شیره علاوه بر خاصیت های درمانی، در تهیه شیرینی جات هم بکار می رود. بهترین شیره انگور محصول مانیزان ملایر است.

 

 1. باسلق ملایر

مواد اولیه باسلق شهد انگور و نشاسته و طرز تهیه آن بسیار شبیه حلوا است. که در لیست ۱۰ سوغات ملایر مورد دوم محسوب میشود .

 

 1. کشمش ملایر

کشمش و سایه خشک که هر دو از خشک کردن انگور بدست می آید از دیگر سوغاتی های ملایر محسوب می شود. اگر انگور را در سایه، خشک کنید و در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید به کشمش سایه خشک تبدیل می شود.

 

 1. ترخینه خشک ملایر

مهم ترین کاربرد ترخینه آش ترخینه است که انواع مختلفی دارد. ترخینه خشک از دوغ، گندم و جو تشکیل شده که آن را جلوی آفتاب می گذارند تا خشک شود.

 

 1. مبل و منبت ملایر

در سال ۹۸ ملایر به عنوان شهر جهانی مبل و منبت در فهرست صنایع جهانی صنایع دستی ثبت شد. ۶۵ درصد تولید مبلمان کشور متعلق به ملایر است که علاوه بر تولید داخلی به کشورهای عربی، اقلیم کردستان عراق، و بازارهای اوراسیا صادر می شود.

 

 1. گیوه ملایر

گیوه کفشی نخی، خنک و سبک است که غالبا مردم مناطق غرب و جنوب غربی از آن استفاده می کنند. در بازارهای قدیمی ملایر به راحتی میتوانید گیوه های متنوع را مشاهده کنید. همچنین گیوه یکی از جذاب ترین سوغات ملایر است .

 

 1. فرش ملایر

افراد روستایی ملایر عضو تعاونی هایی هستند که اقدام به بافت فرش دست بافت می کنند. در روستاهای شمالی شهر ملایر بافت فرش به گره ترکی و طرح هراتی و ایلیاتی انجام می شود. در بخش های جنوبی شهر، هنرمندان فرش ها را به روش فارسی با گره های نامتقارن می بافند.

 

 1. گردو ملایر

گردو پوست کاغدی کمازان از گردوهای معروف ملایر است.

 

 1. عسل ملایر

عسل ملایر نیز همانند دیگر محصولات از محبوب ترین سوغاتی های این شهر نام برده می شود. و یکی از معروف ترین سوغات ملایر به حساب می آید .

 

منبع: تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *