Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ سبک نقاشی در جهان

زمان مطالعه این مطلب: ۴ دقیقه

۱۰ سبک نقاشی در جهان

10 سبک نقاشی در جهان

طیف وسیعی از سبک‌های مختلف وجود دارد که در هنر گنجانده شده‌اند، با برخی تفاوت‌های ظریف بین آنها تا تغییرات جسورانه و چشمگیر که به راحتی قابل تشخیص است . در این مقاله با ۱۰ سبک نقاشی در جهان آشنا می شوید .

۱.رئالیسم ( Realism )

۲.فوتورئالیسم ( Photorealism )

۳.اکسپرسیونیسم ( Expressionism )

۴.امپرسیونیسم ( Impressionism )

۵.ابسترکت ( Abstract )

۶.سوررئالیسم ( Surrealism )

۷.پاپ آرت ( Pop Art )

۸.کوبیسم ( Cubism  )

۹.دادائیسم ( Dadaism )

۱۰.سمبولیسم ( Symbolism )

نقاشی یکی از قدیمیترین و مورد احترام ترین اشکال هنر است. بشریت در ابتدای زندگی خود در این سیاره ، نقاشی را بر روی دیوار های غار آغاز کرده و این موضوع تمایل ما را برای ابراز وجود حتی در روزهای اولیه نشان می‌دهد.

نقاشی روشی برای ابراز امیدها، رویاها، ترس ها و احساسات انسان ها است. با گذشت زمان تعداد زیادی از سبک ها و موضوعات مختلف آمده است که شاهد تنوع و تکامل هنر نقاشی بوده اند. امروزه، نقاشی مانند همیشه مورد توجه قرار گرفته است، با بسیاری از مکاتب و تکنیک های مختلف که هنر را به روش های بسیار متفاوتی تولید می کنند.

رئالیسم

رئالیسم یک سبک هنری نقاشی است که هدف آن ارائه بازتابی از دنیای واقعی به بیننده است. بسیاری از مشهورترین نقاش ها به این سبک نقاشی می‌کِشند و برای بسیاری، نقاشی‌هایی در این سبک همان چیزی است که وقتی به «هنر» فکر می‌کنند، به آن فکر می‌کنند. با این حال، مهم است که بین رئالیسم و فوتورئالیسم تمایز قائل شویم . اولی به یک صحنه واقع گرایانه می پردازد اما هدفش این نیست که یک تصویر واقعی باشد.

فوتورئالیسم

ممکن است فوتورئالیسم را ببینید که به عنوان هایپررئالیسم یا ابرواقع گرایی شناخته می شود. این سبک نقاشی با هدف ایجاد یک نقاشی غیرقابل تشخیص از زندگی واقعی یا یک عکس است . این آن را از رئالیسم متمایز می کند، زیرا تا زمانی که به یک نقاشی فوتورئالیسم نگاه دقیق تری نداشته باشید، نمی توانید متوجه شوید که این نقاشی واقعاً یک نقاشی است.

اکسپرسیونیسم

در سر دیگر این طیف اکسپرسیونیسم قرار دارد. اکسپرسیونیسم سبکی از هنر است که به رئالیسم نمی پردازد،اغلب تصاویر و صحنه ها را تحریف می کنند یا با رنگ های ماورایی و زنده رنگ آمیزی می شوند که با واقعیت همخوانی ندارند. در عوض تمرکز بر ایده ها یا احساسات هنرمند است که از طریق رسانه هنر بیان می شود.

امپرسیونیسم

امپرسیونیسم یک سبک نقاشی است که بیشتر با قرن نوزدهم مرتبط است، جایی که از قلم موهای کوچک برای ساختن یک تصویر بزرگتر استفاده می شود. این سبک هنری در جایی بین اکسپرسیونیسم و رئالیسم قرار دارد، با تمرکز بر نورپردازی دقیق اما بدون تاکید بر یک صحنه واقع گرایانه. این سبک پر طرفدار نیز یکی از ۱۰ سبک نقاشی در جهان به حساب می آید .

ابسترکت

نقاشی های انتزاعی به کلی از رئالیسم دوری می کنند. موضوع نقاشی هر چه که باشد، ممکن است اصلاً در اثر هنری به طور دقیق مشخص نباشد . ممکن است اشیا با یک رنگ یا شکل به جای آن نمایش داده شوند و تفسیر آن به بیننده واگذار شود. تأثیر یک نقاشی انتزاعی را نمی توان دست کم گرفت، زیرا بسیاری از آنها از نمایش های تکان دهنده رنگ و فرم برای گیج کردن حواس استفاده می کنند.

سوررئالیسم

سوررئالیسم برای اولین بار در قرن بیستم به یک جنبش تبدیل شد و هنرمندانی مانند سالوادور دالی به نام های معروف تبدیل شدند. ترکیب مفاهیم انتزاعی با اشیاء نیمه واقع گرایانه که پیچیدگی خود را دارد ، می توانند غیرمنطقی یا رویاگونه باشند و به بیننده حس واقعی واقعیت ببخشند.

پاپ آرت

در دهه ۱۹۵۰ و به بعد، هنر پاپ به جنبشی تبدیل شد که از کالایی سازی و تجاری سازی زندگی مدرن الهام گرفت. با استفاده از کارتون ها یا تبلیغات در بسیاری از معروف ترین آثار این سبک، هنر پاپ از تصاویر واقع گرایانه با ترکیب رنگ های جسورانه برای برجسته کردن هدف هنرمند استفاده می کند.

کوبیسم

پل سزان، هنرمند مشهور زمانی گفت: “هر چیزی در طبیعت از استوانه، مخروط یا کره شکل می گیرد.” جالب اینجاست که بعداً این صحبت به اساس «کوبیسم» تبدیل شد. این بیان دیگری از هنر انتزاعی است و اشکال هندسی بخش بسیار مهمی از این سبک را تشکیل می دهد.

دادائیسم

این سبک نقاشی هم جز ۱۰ سبک نقاشی در جهان محسوب می شود . این سبک دربر گیرنده نوعی پوچگرایی و نفی است . برای همین نام دادا را از روی فرهنگ لغت بر آن گذاشتند که آن هم نامی بی معنا است . دادائیسم، واکنشی نسبت به آشفتگی ها و سرخوردگی های جامعه پس از جنگ جهانی اول بود و احساسات آنارشیستی و طغیانگرانه ی هنرمندان را به تصویر می کشید. به طور کلی در دادائیسم ، عناصر بی ربط به شکلی نا مرتب در کنار یکدیگر قرار می گیرند .

سمبولیسم

سمبلیسم از فرانسه آغاز شد و سپس در کل دنیا فراگیر شد . سمبولیسم ( سمبلیسم) به معنای نمادگرایی است و در این سبک عناصر واقعی یا خیالی را به عنوان سمبلی از مفاهیم مختلف به کار می برند. در این سبک تصاویر را به صورت پیچیده ولی با مفاهیم بالا عرضه می کنند . 

برای مشاهده دیگر سبک های نقاشی ، به این آدرس مراجعه کنید.

منبع : تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *