Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ زورخانه قدیمی ایران

زمان مطالعه این مطلب: ۲ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ زورخانه قدیمی ایران

10 زورخانه قدیمی ایران

طبق اطلاعات موجود در موتورهای جستجو لیست ۱۰ زورخانه قدیمی ایران به شرح زیر است:

  1. زورخانه پهلوان پور – تهران

  2. زورخانه پهلوان علی میرزا – همدان

  3. زورخانه پولاد – شیراز

  4. زورخانه بیژن – کرمانشاه

  5. زورخانه نیروشادی – تهران

  6. زورخانه شیر – تهران

  7. زورخانه علی قلی آقا – اصفهان

  8. زورخانه صاحب الزمان – اصفهان

  9. زورخانه هژبر – تهران

  10. زورخانه سلامت – تهران

زورخانه پهلوان پور

طبق مطالب نوشته شده بر روی تابلوی سردر قدیمی این زورخانه، در سال ۱۳۰۴ هجری شمسی توسط حمزه علی پهلوان پور افتتاح شده است. مالکیت این زورخانه پس از مرشد حسین سیاه، به اصغر بازارچه که یکی از پهلوانان خوشنام  تهران قدیم بوده است، واگذار می شود.

در اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی، پهلوان حمزه علی پهلوان پور ملقب به پهلوان شاطر حمزه، پهلوان اول تهران این زورخانه را از اصغر بازارچه که به دلیل مشکلات مالی مجبور به جابه جایی زورخانه خود به محل فعلی شده بود، خریداری کرد و نام خود را برسردر آن قرار داد و به این ترتیب زورخانه پهلوان پور متولد شد.

زورخانه پهلوان علی میرزا

این زورخانه قدیمی در همدان واقع است. پهلوان علی میرزای همدانی، پهلوان صاحب بازوبند پهلوانی و ورزشکار، عاشق زورخانه و ورزش باستانی و کشتی پهلوانی بود. وی از دلاوران زورخانه های کولانج و بنه بازار و شیشه گران به شمار می‌رفت. پهلوان علی به دلیل سوادی که داشت لقب میرزا به او دادند. این پهلوان نامی در سال ۱۲۰۵ هجری شمسی در همدان متولد شد. پهلوان علی میرزا در زمان حیاتش باشکست پهلوان نامی صاحب زنگ شد، تا جایی که زورخانه های ایران، احترام و آیین ویژه پهلوانان زندگی را برایش به جای می‌آوردند. علی میرزا در سن شصت سالگی، پهلوان ایران شد. وی تا سن هشتادسالگی کشتی می‌گرفت و تا سن ۹۵ سالگی ورزش باستانی را ترک نکرد و بیش از صد سال زندگی کرد.

برای آشنایی بیشتر با ۱۰ زورخانه قدیمی ایران اینجا کلیک کنید.

تیم تخصصی ما: اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *