Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ روش تقویت حافظه

زمان مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ روش تقویت حافظه

10 روش تقویت حافظه

طبق اطلاعات موجود در موتورهای جستجو ۱۰ روش تقویت حافظه به شرح زیر است:

 1. توجهتان را بر مواردی که مطالعه می کنید، متمرکز کنید.
 2. ۲. با در نظر گرفتن ساعت های منظم برای مطالعه از باشتاب یادگرفتن اجتناب کنید.
 3. اطلاعات مورد مطالعه را سازماندهی کنید.
 4. از شیوه های حفظ کردن برای یادآوری اطلاعات استفاده کنید.
 5. اطلاعاتی که مطالعه می کنید تکرار کنید و آن را برای خودتان شرح دهید.
 6. اطلاعات جدید را به چیزهایی که قبلا می دانسته اید ارتباط دهید.
 7. مفاهیم را تجسم کنید.
 8. مفاهیم جدید را با شخص دیگری بیاموزید.
 9. بر اطلاعات دشوار توجه مضاغف داشته باشید.
 10. شیوه عادی مطالعه تان را تغییر دهید.

 

مدتی است روانشناسان در زمینه افزایش تمرکز و بهبود حافظه تحقیقات فراوانی کردند تا بتوانند دغدغه های افرادی که نگران عملکرد حافظه شان هستند را به خوبی پاسخ بدهند. در این مقاله ۱۰ روش تقویت حافظه که نتیجه تحقیقات روانشناسان است را معرفی کردیم. امیدواریم از خواندن آن لذت ببرید.

 

.  توجهتان را بر مواردی که مطالعه می کنید، متمرکز کنید.۱

برای انتقال اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به بلند مدت لازم است که به مطالبی که می خوانید، توجه کافی را داشته باشید. سعی کنید در مکانی مطالعه کنید که عواملی مانند تلویزیون، گوشی تلفن، سر و صدا نباشد تا حواستان را پرت نکند.

 

 1. با در نظر گرفتن ساعت های منظم برای مطالعه از باشتاب یادگرفتن اجتناب کنید.

مطالعه مطالب در چندین جلسه به مغز کمک می کند که مطالب را بهتر پردازش کند. به گفته محققین دانشجویانی که به طور منظم مطالعه می کنند بهتر از دانشجویانی که در یک جلسه طولانی مطالعه می کنند، اطلاعات را به خاطر می آورند.

 

 1. اطلاعات مورد مطالعه را سازماندهی کنید.

می توانید اطلاعات و مفاهیم مشابه را خلاصه نویسی و گزوه بندی کنید تا بتوانید آن ها را به راحتی مقایسه کنید و به خاطر آورید.

 

 1. از شیوه های حفظ کردن برای یادآوری اطلاعات استفاده کنید.

شیوه های حفظ کردن مطالب اغلب تکنیکی هستند که دانش آموزان و دانشجویان از آن برای یادآوری مطالب استفاده می کنند. برای مثال می توانید، اصطلاحی که نیاز دارید یادتان باشد، به یک مورد که برایتان آشناست ارتباط دهید. از بهترین روش های حفظی میتوان به تصویر سازی، شوخی یا ابتکار مثبت را نام برد.

 

 1. اطلاعاتی که مطالعه می کنید تکرار کنید و آن را برای خودتان شرح دهید.

برای یادآوری اطلاعات نیازمند رمزگذاری مطالب در حافظه بلندمدت تان هستید. یکی از بهترین روش های رمزگذاری، مرور ذهنی مشروح است. برای مثال در ابتدا تعریف یک اصطلاح کلیدی را بخوانید و سپس یک توضیح مفصل تر از آنچه اصطلاح معنی می دهد را بخوانید. پس از چندین بار تکرار این روش شما میتوانید اطلاعات را به سرعت به یاد بیاورید.

 

 1. اطلاعات جدید را به چیزهایی که قبلا می دانسته اید ارتباط دهید.

هنگامی که مطالب ناآشنایی میخوانید، توجه کنید که چگونه می توانید این اطلاعات را به چیزهایی که در حال حاضر می دانید ارتباط دهید. ایجاد ارتباط بین دانسته های قبلی و جدید میتواند احتمال یادآوری مطالب را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

 

 1. مفاهیم را تجسم کنید.

بسیاری از افرادی که از تصویر سازی استفاده می کنند، مطالب را راحت به خاطر می آورند. به شکل ها، نمودارها و تصاویر مطالبی که می خوانید توجه کنید. اگر مطلب موردنظر تصویری نداشت، سعی کنید خودتان برای آن الگو، نمودار یا شکلی رسم کنید.

 

 1. مفاهیم جدید را با شخص دیگری بیاموزید.

محققان ثابت کرده اند، خواندن مطالب با صدای بلند به طرز معناداری یاد سپردن آن موارد را افزایش می دهد. همچنین تحقیقات نشان می دهد وقتی دانشجویان مطلبی را به دیگران آموزش می دهند، فهم و یادآوریشان افزایش پیدا می کند.

 

 1. بر اطلاعات دشوار توجه مضاغف داشته باشید.

نوع اطلاعات می تواند در یادآوری آن نقش داشته باشد. هنگام مطالعه اطلاعات دشوار می توانید با صرف زمان و توجه بیشتری برای تکرار اطلاعات بر آن غلبه کنید که برای یادآوری ساده تر شود.

 

 1. شیوه عادی مطالعه تان را تغییر دهید.

گاهی بهتر است شیوه های مرسوم مطالعه تان را تغییر دهید. برای مثال اگر همیشه در شب مطالعه می کنید، دقایقی هرچند کوتاه در صبح را صرف مرور دانسته های شب قبل کنید.

 

منبع: تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

 

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *