Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ رمان مشهور جهان

زمان مطالعه این مطلب: ۶ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ رمان مشهور جهان

10 کتاب رمان مشهور جهان

در این مقاله فهرستی از ۱۰ رمان مشهور جهان قرار دارد که به دلایل مختلف یکی از بزرگترین آثار ادبی در تاریخ به شمار می روند . این لیست شامل :

۱.کشتن مرغ مقلد

۲.گتسبی بزرگ

۳.صد سال تنهایی

۴.گذری به هند

۵.مرد نامرئی

۶.دن کیشوت

۷.محبوب

۸.خانم دالووی

۹.همه چیز از هم می پاشد

۱۰.جین ایر

 

کشتن مرغ مقلد

هارپر لی که اعتقاد بر این است که یکی از تأثیرگذارترین نویسندگانی است که تاکنون وجود داشته است. به طور معروف تنها یک رمان منتشر کرد و این رمان جزء ۱۰ رمان مشهور جهان می باشد . لی  ” کشتن مرغ مقلد ” را در سال ۱۹۶۰ منتشر کرد و این رمان بلافاصله به یک کلاسیک ادبیات تبدیل شد. این رمان ، نژادپرستی در جنوب آمریکا را از طریق چشمان دختر جوان باهوشی به نام ژان لوئیز فینچ بررسی می کند. شخصیت های نمادین آن، به ویژه وکیل دلسوز و عادل و پدر آتیکوس فینچ، در زمانی که تنش ها در مورد نژاد بالا بود، به عنوان الگو عمل کردند . و دیدگاه ها را تغییر دادند.کشتن مرغ مقلد” در سال ۱۹۶۱ جایزه پولیتزر را برای داستان دریافت کرد .

 

گتسبی بزرگ

گتسبی بزرگ اثر اسکات فیتزجرالد به عنوان یکی از ۱۰ رمان مشهور جهان به حساب می آید . این رمان از دیدگاه مرد جوانی به نام نیک کاراوی روایت می‌شود که اخیراً به شهر نیویورک نقل مکان کرده است و با همسایه تازه‌کار عجیب‌وغریبش با ریشه‌های مرموز، جی گتسبی، دوست می‌شود. گتسبی بزرگ نگاهی درونی به دهه ۱۹۲۰ در تاریخ ایالات متحده ارائه می دهد و در عین حال ایده «رویای آمریکایی» را نقد می کند. شاید مشهورترین جنبه رمان، هنر جلد آن باشد ، چهره ای نافذ که بر آسمان آبی تیره شب پرتاب می شود و نورهایی از یک منظره شهر که در خود متن نیز به عنوان کلید وجود دارد .

 

صد سال تنهایی

گابریل گارسیا مارکز، نویسنده فقید کلمبیایی، مشهورترین اثر خود، ” صد سال تنهایی ” را در سال ۱۹۶۷ منتشر کرد. این رمان داستان هفت نسل از خانواده بوئندیا را روایت می‌کند و یکی از ۱۰ رمان مشهور جهان است . و تأسیس شهر ماکوندو را تا زمان نابودی آن به همراه آخرین آن دنبال می‌کند.  مارکز رواج و قدرت اسطوره و افسانه را در ارتباط با تاریخ و فرهنگ آمریکای لاتین برجسته می کند. این رمان جوایز بسیاری را برای مارکز به ارمغان آورد، که منجر به افتخار نهایی او برای دریافت جایزه نوبل ادبیات در سال ۱۹۸۲ برای کل مجموعه آثارش شد، که اغلب” صد سال تنهایی” را به عنوان پیروزمندترین اثر او تمجید میکنند .

 

گذری به هند

مورگان فورستر رمان خود را به نام گذری به هند  پس از سفرهای متعدد به این کشور در طول زندگی خود نوشت و این کتاب را در سال ۱۹۲۴ منتشر کرد . داستان ، یک پزشک مسلمان هندی به نام عزیز و روابط او با یک استاد انگلیسی به نام سیریل فیلدینگ و یک معلم مدرسه انگلیسی مهمان به نام آدلا کوستد را دنبال می کند. وقتی آدلا معتقد است که عزیز هنگام سفر به غارهای مارابار در نزدیکی شهر خیالی چاندراپور، جایی که داستان در آن روایت می‌شود، به او حمله کرده است، تنش‌ها بین جامعه هندی و جامعه بریتانیایی استعمارگر بالا می‌رود. امکان دوستی و ارتباط بین مردم انگلیسی و هندی، علیرغم تفاوت های فرهنگی و تنش های امپراتوری، در این درگیری بررسی می شود. همچنین توصیف های رنگارنگ رمان از طبیعت و منظره هند بسیار جذاب است .

 

مرد نامرئی

مرد نامرئی رالف الیسون که اغلب آن را با رمان علمی تخیلی اچ جی ولز تقریباً به همین نام اشتباه میگیرند  ، رمانی پیشگامانه در بیان هویت برای مرد آفریقایی آمریکایی است. راوی رمان، مردی که هرگز نامش برده نمی‌شود، اما معتقد است که از نظر اجتماعی برای دیگران «نامرئی» است، داستان حرکت خود از جنوب به دانشگاه و سپس به شهر نیویورک را روایت می‌کند. او در هر مکان با ناملایمات و تبعیض شدید، افتادن و بیرون آمدن از کار، روابط و جنبش‌های اجتماعی مشکوک در طرز فکری منحرف مواجه است. این رمان به خاطر سبک نگارش سورئال خود که نمادگرایی پیرامون هویت و فرهنگ آمریکایی آفریقایی تبار را بررسی می کند،مشهور است. مرد نامرئی در سال ۱۹۵۳ برنده جایزه ملی کتاب داستانی ایالات متحده شد.

 

دن کیشوت

دن کیشوت اثر میگل دو سروانتس تاثیرگذارترین و مشهورترین اثر ادبیات اسپانیایی، اولین بار در سال ۱۶۱۵ به طور کامل منتشر شد. مردی که نام «دون کیشوت د لا مانچا» را بر خود می‌گذارد و با وسواس زیادی به رمان‌های عاشقانه درباره جوانمردی می‌پردازد تا این رسم را احیا کند و خود قهرمان شود. شخصیت دن کیشوت به یک بت و تا حدودی به یک شخصیت کهن الگویی تبدیل شده است و از زمان انتشار رمان بر بسیاری از آثار اصلی هنری، موسیقی و ادبیات تأثیر گذاشته است. و یکی از ۱۰ رمان مشهور جهان به حساب می آید .

 

محبوب

رمان معنوی و دلهره آور تونی موریسون در سال ۱۹۸۷، داستان برده‌ای فراری به نام ست را روایت می‌کند که در سال ۱۸۷۳ به سینسیناتی، اوهایو گریخت. شخصیتی طیفی در زندگی شخصیت‌ها ظاهر می‌شود و همنام کودک است که مظهر رنج و سختی خانواده است و احساسات و گذشته آن‌ها را اجتناب‌ناپذیر می‌کند. این رمان به دلیل پرداختن به تأثیرات روانی برده داری و اهمیت خانواده و اجتماع در شفا مورد ستایش قرار گرفت. Beloved در سال ۱۹۸۸ جایزه پولیتزر را برای ادبیات داستانی دریافت کرد.

 

خانم دالووی

“خانم دالووی” اثر ویرجینیا وولف که احتمالاً عجیب‌ترین رمان این فهرست است، دقیقاً یک روز از زندگی یک جامعه‌شناس بریتانیایی به نام کلاریسا دالووی را توصیف می‌کند . و یک رمان مشهور در جهان به حساب می آید . رمان با استفاده از ترکیبی از روایت سوم شخص و افکار شخصیت های مختلف، در تمام طول مسیر از سبک جریان آگاهی استفاده می کند. نتیجه این سبک، نگاهی عمیقاً شخصی و آشکار به ذهن شخصیت‌ها است، به‌طوری‌که رمان بیشتر بر شخصیت‌ها تکیه می‌کند تا طرح داستانی. افکار شخصیت ها شامل پشیمانی ها و افکار مداوم گذشته، مبارزه آنها با بیماری های روانی و استرس های پس از سانحه از جنگ جهانی اول و تأثیر فشارهای اجتماعی است. سبک منحصر به فرد، موضوع و زمان بندی رمان، آن را به یکی از معتبرترین و مورد توجه ترین آثار تمام دوران تبدیل کرده است.

 

همه چیز از هم می پاشد

قانون غربی «ادبیات بزرگ» اغلب بر نویسندگانی متمرکز است که از آمریکای شمالی یا اروپا آمده‌اند ؛ و اغلب نویسندگان برجسته و آثار ادبی شگفت‌انگیز سایر نقاط جهان را نادیده می‌گیرند. کتاب «همه چیز از هم می پاشد» چینوا آچهبه که در سال ۱۹۵۸ منتشر شد ، یکی از این آثار ادبیات آفریقایی است که باید بر تعصب برخی از محافل ادبی غلبه می‌کرد . و با وجود آن توانسته است در سراسر جهان به رسمیت شناخته شود. این رمان درباره مردی ایگبو به نام اوکونکوو است که با خانواده‌اش در روستایی در نیجریه زندگی می‌کنند . و تأثیرات استعمار بریتانیا بر کشور زادگاهش را توصیف می‌کند. این رمان نمونه‌ای از ادبیات پسااستعماری آفریقایی است، ژانری که از اواسط دهه ۱۹۰۰ به رسمیت شناخته شد.

 

جین ایر

“جین ایر”  اثر شارلوت برونته یکی دیگر از ۱۰ رمان مشهور جهان ، که در ابتدا در سال ۱۸۴۷ با نام مستعار کرر بل منتشر شد تا این حقیقت که نویسنده زن بود، پنهان شود. خوشبختانه، از سال ۱۸۴۷، چیزهای زیادی در رابطه با زنان در ادبیات تغییر کرده است . و برونته اکنون اعتباری را که شایسته یکی از پیشگامانه‌ترین رمان‌های تاریخ درباره زنان است، دریافت می‌کند. در زمانی که نویسنده احساس می کرد باید هویت واقعی خود را پنهان کند . جین ایر داستانی از فردگرایی برای زنان ارائه کرد. شخصیت همنام رمان ، از یتیمی و فقیر بودن به زنی موفق و مستقل تبدیل می شود. این اثر مضامینی از ادبیات گوتیک و ویکتوریایی را با هم ترکیب می‌کند.

 

برای مطالعه رمان های بیشتر به این سایت مراجعه کنید .

منبع : تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *