Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ حیوان باهوش جهان

زمان مطالعه این مطلب: ۶ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ حیوان باهوش جهان

10 حیوان باهوش جهان

گاهی واکنش برخی حیوانات به موضوعاتی که به نظر از درک آنها خارج است موجب شگفت زدگی ما میشود . اما موضوع این است که بسیاری از حیوانات مقداری از هوش هیجانی را به گونه ای باور نکردنی توسعه می دهند . در ادامه ۱۰ حیوان باهوش جهان را مشاهده میکنید .

۱.اورانگوتان

۲.دلفین بینی بطری ای

۳.شامپانزه

۴.فیل

۵.طوطی خاکستری آفریقایی

۶.اختاپوس

۷.خوک

۸.کلاغ

۹.کبوتر

۱۰.موش صحرائی

بقا برای بسیاری از گونه ها بدون هوش تخصصی آنها ممکن نیست. به خاطر سپردن مسیرها و نقاط دیدنی در سرتاسر زیستگاه آنها به بسیاری از حیوانات کمک می کند تا با خیال راحت حرکت کنند و غذا را پیدا کنند.  برخی از حیوانات نیز برای پیدا کردن راه هایی برای فرار از دست شکارچیان باید راهکار هایی را پیدا کنند .

اورانگوتان

اورانگوتان ها به یک دلیل بسیار جالب در وهله اول اینجا قرار می گیرند. مانند شامپانزه‌ها، اورانگوتان می‌تواند از ابزار استفاده کند، زبان اشاره را بیاموزد و ساختارهای اجتماعی پیچیده‌ای داشته باشد که شامل تشریفات است. آنچه واقعاً آنها را متمایز می کند، توانایی شناختی برای درک “چرا” یا استدلال پشت یک عمل خاص است. هنگامی که محققان او را به طبیعت رها کردند، مشاهده کردند که همان اورانگوتان در حال ساخت ابزارهای بداهه از آنچه می توانست پیدا کند است . و سپس تلاش میکند با ساختار مشابه پناهگاه در برابر باران پیدا کند .

جای تعجب نیست که اورانگوتان بسیار باهوش است، زیرا بیش از ۹۷ درصد از DNA خود را با انسان مشترک است . استفاده از ابزار آنها در مقایسه با سایر گونه های جانوری از بالاترین درجه برخوردار است. آنها را می توان برای استفاده از چکش و میخ آموزش داد . آنها بومی اندونزی هستند و متاسفانه به دلیل از دست دادن زیستگاه به شدت در معرض خطر هستند.

دلفین بینی بطری ای

محققان فکر می کنند که دلفین های بینی بطری ای بسیار باهوش خودآگاه هستند، که نشان دهنده ی تفکر بسیار انتزاعی است.

بسیاری از مردم براین باورند که دلفین در رتبه اول ۱۰ حیوان باهوش جهان قرار دارد ولی در این لیست دوم هست. البته بیش از ۸ گونه دلفین وجود  دارد که تنها این نوع دلفین ها در لیست قرار میگیرند . آنها بزرگ ترین اندازه مغز را در میان تمام بستگان خود دارند و تنها دلفینی هستند که مهره های گردنی آنها به هم وصل نیست که به آنها اجازه می دهد سرشان را همانند انسان ها حرکت دهند .

شامپانزه

شامپانزه ها حیوانات بسیار باهوشی هستند و قادر به حل بسیاری از مشکلات مختلف می باشند . نزدیکترین خویشاوند ژنتیکی ما در رتبه سوم فهرست ۱۰ حیوان باهوش جهان قرار دارد. ۹۸ درصد از DNA شامپانزه ها با انسان ها مشترک است و بومی جنوب صحرای آفریقا هستند. آنها کاربران متخصص ابزار هستند و عموما تلاش می کنند تا وسایل و اقلام مورد نیاز خود را بسازند . این میمون‌های بزرگ از تکنیک‌های روان‌شناختی نیز استفاده می‌کنند. در خانواده های خود،هریک وظایف متفاوتی دارند .

فیل

فیل های بسیار باهوش می تواند صدای فیل های دیگر و حتی برخی از کلمات انسان را تقلید کند.
این موجودات اغلب به خاطر حافظه بلندشان معروف هستند ، اما آنها یکی از باهوش ترین حیوانات نیز به حساب می آیند . این حیوانات ساختار اجتماعی پیچیده ای دارند و در مراسم تدفین اعضای خانواده درگذشته شرکت میکنند . فیل ها نیز از ابزار استفاده می کنند و خود را درمان می کنند و درهنگام برخی بیماری ها برگ های درمانی را مصرف میکنند .

آنها همچنین یکی از معدود حیواناتی هستند که اعمال نوع دوستانه انجام می دهند. اکثر حیوانات فاقد ظرفیت پردازش تفکر انتزاعیه مورد نیاز چنین اعمالی هستند.

طوطی خاکستری آفریقایی

این طوطی ها نه تنها حیوانات واقعاً باهوشی هستند، بلکه مفید نیز هستند . طوطی خاکستری آفریقایی بالاترین نقطه پرندگان را در لیست ۱۰ حیوان باهوش جهان به خود اختصاص داده است . محققان تخمین زداند که این طوطی ها به اندازه یک انسان پنج ساله باهوش باشند، این طوطی ها نه تنها گفتار انسان را یاد می گیرند، بلکه می توانند واژگان فوق العاده بزرگی (تا صدها کلمه) را نیز یاد بگیرند. علاوه بر این، خاکستری‌های آفریقایی استدلال فضایی را درک می‌کنند، اشکال و رنگ‌ها را تشخیص می‌دهند و می‌شناسند، و حتی می‌توانند روابط بین بزرگ‌تر و کوچک‌تر، متفاوت و یکسان را آموزش دهند.

اختاپوس

اختاپوس تنها حیوان بی مهره ای است که در فهرست باهوش ترین حیوانات جهان قرار دارد .برخی افراد اختاپوس‌های اسیر را با استفاده از برنامه‌ریزی چندین مرحله هنگام فرار از اسارت دیده اند و برخی دیگر می‌توانند با پاشیدن آب به طور مکرر به اجسام حتی خارج از مخزن خود آسیب برسانند. آنها حتی سنگ ها را به سمت شیشه پرتاب می کنند و توانسته اند شیشه ها را با درب پیچ باز کنند.

این سرپایان به طرز فریبنده ای باهوش هستند! در طبیعت، آنها خود را به شکل سنگ در می آورند تا دزدکی به اطراف بروند. در حالی که اختاپوس ها سنگ ها را تقلید می کنند، بسیار آهسته حرکت میکنند تا در آب این توهم ایجاد شود که ساکن هستند. این به آنها اجازه می دهد تا در حضور شکارچیان بدون شناسایی حرکت کنند.

اختاپوس ها همچنین می توانند پیچ و خم ها و آزمایش های حل مسئله را کشف کنند و از حافظه بلند مدت و کوتاه مدت استفاده کنند. در زیستگاه آنها، این به آنها کمک می کند حتی پس از سفرهای طولانی راه خود را به لانه هایشان بیابند. همین موضوع باعث میشود جز ۱۰ حیوان باهوش جهان قرار بگیرند .

خوک

این موجودات نسبت به سگ یا گربه آموزش پذیرتر هستند و حیوانات بسیار باهوشی به حساب می آیند .آنها قادر به درک مفهوم بازتاب ، تنها در شش هفتگی هستند. این چیزی است که چند ماه طول می کشد تا کودکان انسان آن را درک کنند.

خوک ها همچنین تقریباً ۲۰ صدای مختلف دارند که از آنها برای برقراری ارتباط استفاده می کنند و خوک های مادر هنگام تغذیه برای فرزندان خود آواز می خوانند. خوک ها به احساسات پاسخ می دهند و حتی در صورت لزوم همدلی نشان می دهند که یک ویژگی بسیار نادر در قلمرو حیوانات است.

کلاغ

کلاغ ها یکی دیگر از گونه های جانوری بسیار باهوش هستند که مانند کبوتر به عنوان پیام رسان عمل کرده اند. آنها می توانند از تاکتیک های گروهی پیچیده در هنگام نبرد با حیوانات استفاده کنند . کلاغ ها همچنین می توانند گفتار را یاد بگیرند و حافظه قابل توجهی دارند. محققان نمونه هایی از تغییر الگوهای مهاجرت کلاغ ها برای جلوگیری از مراجعه به مناطق خطرناک را ثبت کرده اند.

کلاغ ها دارای بزرگ ترین مغز در بین تمام گونه های پرندگان هستند و توانایی تشخیص چهره انسان را نیز دارند . آنها همچنین می توانند با وجود کمبود آشکار دست و بازو ، از ابزار استفاده کنند. در واقع، یک نوع کلاغ چاقویی می سازد تا برگ ها و علف ها را راحت تر جدا کند.

کبوتر

کبوتر، یکی از باهوش ترین حیوانات است که می تواند تمام حروف الفبای یک زبان را تشخیص دهد .

کبوترها را با نام مستعار “موش های پرنده” نیز می شناسند . کبوترها ثابت کرده اند که می توانند انعکاس خود را تشخیص دهند که حس پیچیده ای از خودآگاهی را نشان می دهد. آنها توانایی تشخیص افراد و مکان های خاص را در طول ماه ها و حتی سال ها دارند. این خاطره دقیقاً به همین دلیل است که کبوترها برای قرن ها برای انتقال پیام در فواصل دور خدمت می کردند.

موش صحرائی

موش ها جزو باهوش ترین حیوانات هستند. آنها دانش آموزانی در طبیعیت هستند که در یادگیری و درک مفاهیم بسیار تبهر دارند . تصادفی نیست که دانشمندان سال ها از موش ها به عنوان حیوانات آزمایشگاهی استفاده کرده اند. با وجود داشتن مغزهای کوچک و نسبتاً توسعه نیافته، ذهن آنها بسیار شبیه به انسان عمل می کند و ساختار مغز نیز قابل مقایسه است. آنها توانایی کشف پیچ و خم ها، حفظ مسیرها و انجام کارهای پیچیده چند مرحله ای را دارند.

موش ها نیز حیوانات اجتماعی هستند. وقتی تنها می مانند، علائم افسردگی و تنهایی را نشان می دهند. این تفاوت‌های روانی و اجتماعی به همین دلیل است که موش‌ها یکی از باهوش‌ترین حیوانات هستند.

برای آشنایی بیشتر ، کلیک کنید .

منبع : تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *