Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ انقلاب بزرگ جهان

زمان مطالعه این مطلب: ۴ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ انقلاب بزرگ جهان

10 انقلاب بزرگ جهان

۱۰ انقلاب بزرگ جهان از نظر اثر و ماندگاری شامل موارد زیر است :

۱.انقلاب فرانسه

۲.انقلاب آمریکا

۳.انقلاب اکتبر

۴.انقلاب کوبا

۵.انقلاب ایران

۶.انقلاب هائیتی

۷.انقلاب ترکان جوان

۸.انفلاب کمونیستی چین

۹.شورش تایپینگ

۱۰.انقلاب بهار عربی

کتاب‌های درسی تاریخ مملو از صفحاتی است که انقلاب‌های مختلف را توصیف می‌کنند: گروه‌های سازمان‌یافته‌ای از مردم که با جان خود مبارزه کردند تا نظام حاکم موجود را با نظام دیگری جایگزین کنند. بسیاری از آنها شکست خورده بودند، اما گاهی اوقات، یکی به موفقیت پیروزمندانه منجر می شد. این قیام‌ها نه تنها یک کشور، بلکه چندین کشور را شکل می‌دادند و نفوذ آنها گاهی از قاره‌ها عبور می‌کرد. در ادامه ۱۰ انقلاب بزرگ جهان را بررسی می کنیم .

انقلاب فرانسه

با گنجاندن فرانسه در بسیاری از جنگ‌های قبلی، زمان انقلاب در اواخر قرن هجدهم فرا رسیده بود. به لطف مشکلات مالی و یک سیستم طبقاتی سخت‌گیرانه، فرانسوی‌ها در نهایت در شورشی علیه سلطنت شورش کردند که خونریزی‌های زیادی از جمله حمله به باستیل را به همراه داشت. نتیجه یک جمهوری دموکراتیک و سر بریدن پادشاه لوئیس شانزدهم بود که زمینه را برای ظهور یکی از مشهورترین فاتحان جهان: ناپلئون بناپارت فراهم کرد.

 

انقلاب آمریکا

با کمک فرانسوی ها و اسپانیایی ها، سیزده مستعمره آمریکایی با مبارزه مسلحانه و جنگ چریکی ، خود را از دست فرمانروایان بریتانیایی خود آزاد کردند. با حوادث معروفی مانند شورش بوستون ، برای جلب حمایت کانادا، این جنگ طولانی در نهایت به لطف عوامل متعددی به پیروزی رسید.به همین دلیل یکی از ۱۰ انقلاب بزرگ جهان به حساب می آید .

 

انقلاب اکتبر

پس از سرنگونی اشرافیت تزاری، دولت موقت روسیه قدرت داشت. یعنی تا زمان قیام بلشویک ها به رهبری ولادیمیر لنین. با پیروزی اکثریت در محافل شوروی، بلشویک ها سپس از طریق شورش مسلحانه اقدام به به دست آوردن ساختمان های دولتی کردند. با وجود اعلام جمهوری فدراتیو سوسیالیستی شوروی روسیه، جنگ داخلی روسیه آغاز شد. اگرچه نیروهای متحد جنگ جهانی اول تلاش کردند به مبارزان ضد بلشویک علیه ارتش سرخ لنین کمک کنند، جنگ در نهایت راه را برای ایجاد اتحاد جماهیر شوروی باز کرد.

 

انقلاب کوبا

به لطف فیدل کاسترو، برادر کوچکترش رائول و چه گوارا، کوبا از دست دیکتاتور تحت حمایت ایالات متحده، فولخنسیو باتیستا، آزاد شد. جنبش ۲۶ جولای را با استفاده از تاکتیک‌های چریکی با پنهان شدن در جنگل‌ها و کوه‌ها انجام دادند ، و با انگیزه نفرت آنها از امپریالیسم آمریکایی، به کاسترو اجازه داد جزیره را به یک کشور سوسیالیستی و بعداً کمونیستی تبدیل کند. این انقلاب همچنین رویدادهای آتی متعددی را در بر گرفت که باعث ترس در سراسر جهان شد .

 

انقلاب ایران

یکی از شناخته شده ترین جنبش های اصلاحی دینی، این شورش پیشگامانه نفوذ شاه طرفدار غرب ایران را سرنگون کرد و حکومتی مبتنی بر مذهب را به رهبری آیت الله العظمی خمینی به اجرا گذاشت. با اشاره به نفوذ غرب به عنوان شیطان، یک تغییر فرهنگی کامل در داخل کشور ایجاد شد که اسلام را به نبض محرک و شکوفا تبدیل کرد که تا به امروز باقی مانده است.

 

انقلاب هائیتی

یکی از معدود شورش هایی که بردگان برنده شدندانقلاب هائیتی است . این انقلاب از سیستم طبقاتی پیچیده جزیره متولد شد و سیاه پوستان هائیتی را به سوی آزادی سوق داد. فرمانده Toussaint L’Ouverture بردگانی را برای مبارزه با ستمگران خود استخدام کرد که به تدریج منجر به ایجاد یک دولت جدید شد. جانشین او ژان ژاک دسالین بعداً دستور یک نسل کشی گسترده سفیدپوستان را صادر کرد که این جزیره را در مسیر تبدیل شدن به اولین کشور مستقل آمریکای لاتین قرار داد. با این حال، تنش های نژادی را برای نسل های آینده نیز افزایش داد.

 

انقلاب ترکان جوان

این گروه از اصلاح طلبان جوان برای ایجاد تغییر در رابطه با قدرت مطلق پادشاه عثمانی که کنترل کامل کشور را در آغاز قرن بیستم داشت، اقدام کردند . ترک‌های جوان بر نهادهای قانون اساسی فشار آوردند و دیدگاه‌های خود را به سمت پذیرش اسلام به‌عنوان دین اصلی تغییر دادند. آنها همچنین ایدئولوژی های اقتدارگرایانه را تغییر دادند تا آنها را در مورد آنچه که به نظر آنها بزرگ ترین مشکلاتی است که بعدها به جمهوری ترکیه تبدیل می شود، به کار گیرند.

 

انقلاب کمونیستی چین

پس از دوره‌های شدید پنهان شدن در کوه‌ها، حزب کمونیست چین در نهایت رهبری در مائو تسه تونگ را به دست آورد و ناسیونالیست‌های چینی را در مبارزات مسلحانه سرنگون کرد. قبل از این، ناسیونالیست ها باید هم با حزب کمونیست چین و هم با نیروی مهاجم ژاپنی در طول جنگ جهانی دوم می جنگیدند. با این حال، این انقلاب ۱۹۴۹ بود که در نهایت منجر به تشکیل جمهوری خلق چین شد.

 

شورش تایپینگ

این شورش در بحبوحه چندین تظاهرات ضد پادشاهی رخ داد که منجر به فروپاشی نهایی دولت منچوی خارجی شد که از سال ۱۶۴۴ قدرت را در دست داشت. برادر کوچکتر عیسی مسیح این شورش ناموفق که به یک جنگ داخلی تمام عیار تبدیل شد و نیاز به ارتش امپراتوری قوی بیش از ۱ میلیون نفری را ضروری کرد، حدود ۲۰ میلیون نفر را تا پایان خود برجای گذاشت.

 

انقلاب بهار عربی

پایان سال ۲۰۱۰ شاهد رد تخیل دموکراتیک جمعی کل ملت ها بود که از تونس شروع شد و در سراسر جهان عرب گسترش یافت. این امر به زودی منجر به شورش های متعدد و برکناری رهبران از جمله بن علی رئیس جمهور تونس، مبارک رئیس جمهور مصر و قذافی رهبر لیبی شد که او نیز در جنگ داخلی لیبی کشته شد. رسانه های اجتماعی به عنوان ابزار بسیج در مراحل ابتدایی انقلاب مورد استفاده قرار گرفتند. با این حال، در برخی از کشورها مانند مصر، دولت اقدام به سانسور اینترنتی کرد. 

 

برای مطالعه مطالب بیشتر کلیک کنید .

منبع : تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *