Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ اثر برتر جایزه ادبی جلال آل احمد

زمان مطالعه این مطلب: ۴ دقیقه
جلال ال احمد
جلال ال احمد

جلال آل احمد نویسنده، مترجم و منتقد ادبی ایرانی بود. هر ساله آذر ماه، متقارن با سالروز تولد وی به آثار ملی جایزه ادبی اهدا میشود. در این مقاله قصد داریم تا درباره ۱۰ اثر برتر جایزه ادبی جلال آل احمد را که کسب کرده اند صحبت کنیم.

۱۰ مورد از اثاری که برنده ی جایزه ادبی شدند به شرح زیر است:

  1. این خیابان سرعت گیر ندارد
  2. از اشارت های دریا
  3. پاییز فصل آخر سال است
  4. لم یزرع
  5. بازار خوبان
  6. سفر برگذشتنی
  7. رهش
  8. ملکان عذاب
  9. بومی سازی رئالیسم جادویی در ایران
  10. زخم شیر

با ما تا انتهای مقاله ۱۰ اثر برتر جایزه ادبی جلال آل احمد همراه باشید.

تصویر_جلد_کتاب_این_خیابان_سرعت_گیر_ندارد

 

این خیابان سرعت گیر ندارد

نویسنده : مریم جهانی

این کتاب درباره زنی مستقل و کرمانشاهی را روای میکند که برای گذران زندگی اش راننده تاکسی شده است. با اینکه در دنیایی مردسالارانه زندگی میکند و با وجود متلک ها اما باز هم به کار خود ادامه میدهد و سنت شکنی میکند. این رمان موفق شد تا برنده دهمین جایزه ادبی جلال آل احمد را کسب کند.

از اشارت های دریا

از اشارت های دریا

نویسنده: حمیدرضا توکلی

نویسنده اثر با دیدگاهی بوطیقایی به بررسی اثر میپردازد. او با دیدگاهی متفاوت و گسترده تر به مثنوی مینگرد و با دیدی بازتر به مبحث زیبایی شناختی و معنا شناختی میپردازد. این کتاب در ۹ فصل نوشته شده و از انتشارات مروارید میتوان آن را تهیه کرد.

از اشارت های دریا  توانست برنده ی ۴امین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد شود.

پاییز فصل آخر سال است

نویسنده نسیم مرعشی

داستان درباره سه دختر است که هرکدام درگیر مشکلات و حوادث زندگی خود هستند. رمان، هیچ قهرمانی ندارد و همه خودشان هستند با زاویه دیدهای مختص به هر یک از این دختران. این رمان توانست با سبک نگارش و دغدغه های قابل لمس، توجه بسیاری از بزرگان ادبی را به خود جلب کند و در سال ۹۴ برنده جایزه ادبی جلال آل احمد شود.

لم یزرع

لم یزرع

نویسنده محمدرضا بایرامی

این کتاب درباره جنگ است. داستان درباره سرباز عراقی به نام سعدون که در جریان جنگ میان ایران و عراق دل به دختری جوان و اهل تسنن میبازد. سعدون مشغول به زندگی ساده و روستایی است که با شروع جنگ و فراخوان کشورش باعث میشود زندگی آرام او تبدیل به زندگی پرطلاطم شود… این رمان موفق شد برنده نهمین جایزه ادبی جلال آل احمد شود.

bdDWEyXis960M1Z5

بازار خوبان

نویسنده آرش صادق بیگی

این کتاب درباره ۸ داستان کوتاه است که هر کدام به ظاهر منفصل ولی در حقیقت به یکدیگر متصل اند! نویسنده در قالب روایت داستان درباره موضوعات اخلاق و احکام سخن گفته و به انها پاسخ داده است. این اثرتوانسته در سال ۹۵ برنده نهمین دوره جایزه ادبی جلال آل احمد شود.

سفر برگذشتنی

سفر برگذشتنی

نویسنده محمدرضا توکلی صابری

این کتاب ۲ جلدی درباره سفر نویسنده به مناسبت هزارمین زادروز ناصر خسرو است. او برای اولین بار مسیر سفر ناصرخسرو را به تدریج و در طی ۷ سال رفته و از تمام مکان هایی که ناصر خسرو عبور کرده بود ، سفر کرده. و از این ماجراجویی خود عکس و فیلم تهیه کرده و آنرا مستند کرده.

رهش

رهش

نویسنده رضا امیرخانی

این کتاب درباره مشکلات زوجی معمار است که پس از تولد فرزند بیمارشان ایجاد شده و هرکدام از انها بخاطر زندگی در کلانشهر درگیر مسائلی شده اند که در حال دست و پنجه نرم کردن با آن هستند. در کل پیام این کتاب درباره تاثیرات و آسیب های زندگی درکلان شهر بر حیات بشر است. رهش، اثر برگزیده جایزه آل احمد در سال ۹۷ است.

ملکان عذاب

ملکان عذاب

نویسنده ابوتراب خسروی

این کتاب با سبک نگارش پیچیده و تو در تو با تغییر زاویه دید از نگاه راویان، روایت سه نسل یک خانواده را میکند. کتاب ملکان عذاب یک رمان تاریخی فلسفی است. شخصیت اصلی داستان زکریا است که پدر و پسرش در نسل های قبل و بعد در مجموع سه نسل را تشکیل میدهند و موضوع این رمان قرار میگیرند.

بومی سازی رئالیسم جادویی در ایران

 

بومی سازی رئالیسم جادویی در ایران

نویسنده محسن حنیف

همانطور که از نام کتاب پیداست، تلاش میکند تا با معرفی و توصیف معنای رئالیسم به مخاطب، مفاهیم و فنون این مکتب ادبی و نویسندگان مشهور غیر ایرانی متاثر از این سبک را معرفی کند. اما در قسمت دوم این کتاب نویسندگان ایرانی متاثر از این مکتب ادبی ،معرفی میشوند. این اثر در سال ۱۳۹۸ اثر برگزیده جایزه جلال آل احمد انتخاب شد.

زخم شیر

 

زخم شیر

نویسنده صمد طاهری

این رمان مجموعه ی یازده داستان کوتاه است که بین سال های ۹۰ تا ۹۵ نوشته شده اند. زخم شیر  برگزیده‌ی یازدهمین دوره‌ی جایزه‌ی «جلال آل‌احمد» شناخته شد. ستینگ داستان بیشتر در جنوب کشور و از نظر سبکی رئالیسم مدرن است. در داستان خروس میخوانیم  :

داستان خروس در مورد شخصی به نام عمو ابراهیم است. عمو ابراهیم در یک کاروان‌سرای متروکه و قدیمی زندگی می‌کند. کاروان‌سرایی که در روزگاری، بسیار شلوغ و پر رونق بود؛ اما در حال حاضر کسی به آن سر نمی‌زند.

آثار برتر جایزه ادبی جلال آل احمد

۴.۹/۵ - (۱۴ votes)

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *