Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ آثار باستانی ایرانی در خارج از کشور

زمان مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ آثار باستانی در جهان

10 اثار باستانی برتر ایرانی در موزه های خارجی

طبق اطلاعات موجود در موتورهای جستجو لیست ۱۰ آثار باستانی ایرانی در خارج از کشور به شرح زیر است:

 1. فردوسی در فلورانس ایتالیا
 2. سرستون تخت جمشید لوور فرانسه
 3. منشور حقوق بشر کوروش در لندن
 4. قالی پازیریک در سن پترزبورگ
 5. کوه نور در لندن
 6. بشقاب شکار قوچ نیویورک
 7. گردنبند طلای هخامنشی در میهو ژاپن
 8. نمایشگاه تیسفون در موزه پرگامون برلین
 9. آثار هخامنشی در قاهره مصر
 10. آثار باستانی در موزه ویکتوریا لندن

 

 

بسیاری ایران را کشوری با تاریخ غنی می دانند. آثار باستانی متعدد گوناگونی در نقاط مختلف جهان به چشم می خورد. در این مقاله ۱۰ آثار باستانی ایرانی در خارج از کشور به شما معرفی شد. در ادامه به توضیح مختصر درباره هر یک می پردازیم. امیدواریم از خواندن آن لذت ببرید.

 

 1. فردوسی در فلورانس ایتالیا

نخستین و کهن ترین نسخه شاهنامه که ۲۰۰ سال پس از به اتمام رسیدن آن نگاشته شد ، در ایتالیا نگهداری میشود .این نسخه را به عنوان یکی از اصلی ترین منابع تصحیح شاهنامه می شمرند که دکتر جوینی با تصحیح آن در ۸ جلد کتاب، یکی از موثق ترین نمونه های شاهنامه را گردآوری کرده است .

 

 1. سرستون تخت جمشید لوور فرانسه

با توجه به غارت عظیمی که از ایران در زمان قاجاریه و در ساله های ۱۸۸۳ تا ۱۹۷۹  انجام شد ،حدود هزاران قطعه از آثار باستانی ایرانی در موزه لوور پاریس یافت می شود. برای مثال یک تیم باستان شناس فرانسوی به سرپرستی مارسل آگوست به مدت دوسال مشغول کاوش، حفاری و استخراج بخشی از آثار باستانی شوش شدند. و این یکی  از ۱۰ آثار باستانی ایرانی در خارج از کشور به حساب می آید .

 

 1. منشور حقوق بشر کوروش در لندن

به گفته برخی منابع حدود ۱۳ هزار آثار باستانی ایرانی در موزه بریتانیا نگهداری می شود . اشخاص بسیاری مامور بردن این آثار به انگیس بودند. از جمله هاردفور جونز و سرگور اوزلی که در زمان پادشاهی فتحعلی شاه به ترتیب در سال های ۱۸۰۹ و ۱۸۱۱ راهی ایران شدند و بخش های مهمی از آثار تخت جمشید را به موزه بریتانیا فرستادند .

 

 1. قالی پازیریک در سن پترزبورگ

با ایجاد قراردادهای تجاری فرهنگی میان ایران و روسیه  در زمان فتحعلی شاه آثار بسیاری از ایران را خارج کردند. یکی از آن آثار قالی پازیریک که به عنوان نخستین فرش آن را کشف کردند .

 

 1. کوه نور در لندن

کوه نور غنیمتی جنگی پس از فتح نادرشاه افشار بر هند بود. متاسفانه پس از مرگ نادرشاه کوه نور به شاه درانی و پس از آن میان پادشاهان مختلف دست به دست شد. هم اکنون این اثر قیمتی در جواهرخانه برج لندن نگهداری می شود.

 

 1. بشقاب شکار قوچ نیویورک

پس از باز شدن پای فرانسوی ها در زمان غارت از ایران، وولسن آمریکایی بقایای یک قلعه نظامی و یک شهر باستانی که قدمت آن به عصر برونز با زمی گشت را کشف و راهی آمریکا کرد. بشقاب شکار یکی از آثاری است که در موزه متروپولین نیویورک یافت می شود.

 

 1. گردنبند طلای هخامنشی در میهو ژاپن

در موزه میهو ژاپن که در جنوب شهر کیوتو قرار دارد، بیش از ۳۰ اثر از زمان ساسانیان و ده ها اثر از زمان هخامنشیان به چشم می خورد. به گفته وبسایت موزه میهو ، اصلی ترین نمادی که از هخامنشیان میتوان در این موزه دید، گردن آویز طلایی هخامنشی بوده که گمان می کنند پادشاه هخامنشی به دلیرترین همراهانش هدیده داده است.

 

 1. نمایشگاه تیسفون در موزه پرگامون برلین

بخشی از آثار این موزه به کاوش های باستان شناسان آلمانی و آمریکایی در ده های نخست قرن ۲۰ در تیسفون باز می گردد.

 

 1. آثار هخامنشی در قاهره مصر

زمانی که هخامنشیان درمصر حکمرانی می کرد آثار زیادی همانند کانال سوئز یا کانال داریوش که رود نیل را به دریای مدیترانه متصل میکند را ساختند. امروزه باستان شناسان ۵ کتیبه در اطراف کانال سوئز را کشف کردند که همگی در موزه قاهره مصر نگهداری می شود.

 

 1. آثار باستانی در موزه ویکتوریا لندن

این مکان را در سال ۱۸۵۲ به نام ملکه ویکتوریا و پرتس آلبرت نامگذاری کردند و حدود دو میلیون اثر برای نمایش به عموم دارد. این موزه جز بزرگ ترین موزه های هنرهای تزیینی جهان محسوب می شود.

 

منبع: تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *