Close
logo-samandehi
بسته

۱۰کاخ سلطنتی درتهران

زمان مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ کاخ سلطنتی درتهران

کاخ های سلطنتی تهران گوشه ای از جاذبه های گردشگری و تاریخی تهران است.این کاخ ها میراثی ازدوره قاجار به بعد برایمان باقی مانده این سازه ها دردوران پهلوی بازسازی شدند تا شکوه وعظمت این حکومت بیشتر به چشم جهانیان دیده شود.

۱۰تاازباشکوه ترین کاخ های تهران درمقاله زیر معرفی شده است.

طبق آمار موجود در موتورهای جستجو ۱۰ کاخ سلطنتی تهران به شرح زیر می باشد:

۱-گلستان

۲-سعداباد

۳- صاحبقرانیه

۴-نیاوران

۵-شهربانی

۶-فرح اباد

۷-مظفری

۸-دادگستری

۹-بهارستان

۱۰-پاسال

۱-کاخ گلستان

یادگاری به جای مانده از ارگ تاریخی تهران محل اقامت شاهان سلسله قاجار و از زیباترین و کهنترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران می باشد

سابقه تاریخی ارگ سلطنتی که محدوده مکانی تاریخی آن را در شمال خیابان و میدان امام خمینی (سپه) در سمت غرب خیابان خیام ،در شرق خیابان ناصر خسرو و در جنوب خیابان پانزده خرداد و میدان ارگ تشکیل می دهد، به روزگار صفویه باز می گردد .

گلستان

۲-کاخ سعداباد

مجموعه تاریخی و فرهنگی کاخ سعد آباد تهران، یکی از اقامتگاه‌های ییلاقی پادشاهان قاجار و پهلوی بوده است. مجموعه سعد آباد یکی از سه مجموعه قصر زیبا و تاریخی منطقه شمیرانات شهر تهران به شمار می‌رود که آخرین پادشاهان ایران در آن اقامت داشته‌اند.

کاخ-سعداباد3

۳-کاخ صاحبقرانیه

در منطقه نیاوران بی‌شک یکی از زیباترین آثار تاریخی تهران صاحبقرانیه است. حوادث مهم و تصمیمات سرنوشت‌سازی که در پشت دیوارهای مستحکم قصر صدوپنجاه ساله تهران رخ داده، توانسته است مسیر تاریخ معاصر را تغییر دهد.

دهکده نیاوران همواره یکی از بخش های ییلاقی شهر تهران بوده است. نیاوران در دوره قاجار نیز مورد توجه شاهان و دولتمردان بود.

کاخ-صاحبقرانیه

۴-کاخ نیاوران

کاخ موزه نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود ۱۱ هکتار در شمال تهران قرار دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار می باشد. بناهای نیاوران متعلق به دوره های قاجار و پهلوی می باشد.

52610-24500

۵-کاخ شهربانی

ساخت قصر شهربانی به دستور رضا پهلوی در سال ۱۳۱۵ به اتمام رسید و آن را در تهران روبه روی باغ ملی و در قسمت شرقی میدان مشق احداث کردند که هدف این کار هم نمایش قدرت دولت پهلوی بود.

شهربانی-4

۶-کاخ فرح اباد

عمارت فرح آباد یا قصر فیروزه در تهران، انتهای خیابان پیروزی واقع شده است.مربوط به دوره قاجار در دوشان‌تپه به دستور مظفرالدین شاه قاجار ساخته شد.

فرح-آباد-2

۷-کاخ مظفری

کاخ مظفری ، از جمله جاذبه‌های تاریخی تهران بوده که در محله‌ای نام‌آشنا به نام دارآباد قرار دارد. عمارت مظفری ، در دو طبقه و با الهام از سبک معماری فرانسوی ساخته شده است.

QoNdbFkXDB

۸-کاخ دادگستری

معماری و نحوه ساخت این بنا در زمان رضا شاه‌، توسط گابریل گورکیان برای وزارت عدلیه (دادگستری‌) طراحی و ساخته شد. معماری آن مدرن و به سبک نئوکلاسیک اروپایی و با استفاده از ویژگی‌های معماری ایران باستان است‌.

VtGCepMNr8

۹-کاخ بهارستان

عمارت بهارستان یا عمارت مجلس شورای ملی در تهران میدان بهارستان واقع است. بهارستان از نظر معماری مظهر سبک معماری محکم و استوار با ترکیبی از سنت و تجدد در ارگ حکومتی تهران بوده است‌.

TfXMMnTfBk

۱۰-کاخ پاسال

عمارت پاسال که با نام عمارت ورسای ایران یاقصر سنگی هم شناخته می‌شود در آغاز متعلق به حبیب الله ثابت(معروف به ثابت پاسال) سرمایه‌دار نامور ایرانی در پیش ازانقلاب۱۳۵۷ ایران بود که پس از انقلاب مصادره شد.

کاخ-ثابت-پاسال-5
منبع:تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *