Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران

زمان مطالعه این مطلب: ۵ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران

بر اساس اطلاعات موجود در موتور های جست و جو و طبق نظرسنجی از ۱۴۰ نفر منتقد سینمایی ، ۱۰ کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران به شرح زیر می باشد:

  1. داریوش مهرجویی

  2. بهرام بیضایی

  3. عباس کیارستمی

  4. مسعود کیمیایی

  5. اصغر فرهادی

  6. ناصر تقوایی

  7. علی حاتمی

  8. امیر نادری

  9. کیانوش عیاری

  10. فریدون گله

3
Abbas Kiarostami

عباس کیارستمی

1
10 کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران

داریوش مهرجویی

2
10 کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران

بهرام بیضایی

۱۰ کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران

سینمای ایران یکی از مهمترین صنایع فرهنگی کشور است که تاریخی بسیار پربار و دارای ارزش است. در این مقاله، به معرفی ۱۰ کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران می‌پردازیم که با آثار خود، توانسته‌اند نام خود را در تاریخ سینمای جهان به یادگار بگذارند. این کارگردانان با استفاده از داستان‌ها و فیلم‌های خود، توانسته‌اند ارزش‌ها و فرهنگ ایران را به جهان معرفی کنند و جایگاه ویژه‌ای در صنعت سینما برای خود ایجاد کنند.

ما سعی کردیم در این قسمت لیست ۱۰ کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران را خدمت شما همراهان عزیز ارائه دهیم تا بتوانید از این محتوا به بهترین شکل استفاده نمایید، پس خواندن این مقاله را از دست ندهید.

10 کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران

۱۰. فریدون گله

گله را میتوان یکی از ۱۰ کارگردان معروف ایرانی بشمار آورد. او در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ فعالیت می‌کرد. او با ساخت فیلم‌هایی مانند “زیر پوست شب”، “کندو”، “ماه عسل” و “مهرگیاه” شهرت یافت. “ماه عسل” و “سام و نرگس” از جوایز بین‌المللی فیلم فجر برخوردار شدند. همچنین “کندو” در سال ۱۹۶۲ به عنوان نخستین فیلم ایرانی به مسابقات جشنواره فیلم کن، فرانسه در دسته‌ی «نمایش خارج از رقابت» راه یافت. او در طول فعالیت حرفه‌ای خود به عنوان کارگردان و تهیه‌کننده بیش از ۴۰ فیلم ایرانی ساخت و با همکاری بازیگران و چهره‌های مشهور در صنعت فیلم سینمای ایران، به یکی از پرافتخارترین فیلمسازان تاریخ این صنعت تبدیل شد.

kiyanoosh-ayari

۹. کیانوش عیاری

عیاری یک کارگردان بسیار موفق و معروف ایرانی است. او بارها از سوی جامعه فیلم سینمایی ایران تقدیر و تشویق دریافت کرده و به دلیل کارهایش در عرصه سینما به شهرت رسیده است.  هیئت داوران فیلم “خانه پدری” عیاری را به عنوان بهترین فیلم بلند متراژ جشنواره فیلم فجر انتخاب کردند که از مهم ترین  جایزه های هنری ایران به شمار می‌رود. همچنین او برای فیلم “بیدارشو آرزو” هم جوایز متعددی به دست آورده است. دیگر فیلم‌هایی که کیانوش عیاری ساخته است شامل “خانه پدری”، “آبادانی ها” و “تازه نفس ها” می‌شوند. این فیلم‌ها نشان‌دهنده‌ی تنوع و عمق در کارگردانی و نویسندگی این هنرمند است.
Amir-Naderi

۸. امیر نادری

نادری که در رتبه ۸ این لیست قرار دارد تاکنون برخی از جوایز و افتخارات زیر را دریافت کرده است:

– جایزه بیست و نهمین دوره جشنواره فیلم فجر برای بهترین فیلم “تنگنا” و “تنگسیر”

– برنده جایزه بالن طلایی برای فیلم “دونده”

– جایزه ویژه هیئت داوران برای فیلم “آب، باد، خاک”

– جایزه شیرطلایی برای فیلم “آ ب ث منهتن” از جشنواره فیلم آوینیون

همچنین، امیر نادری تا کنون برخی از فیلم‌های معروف و ماندگاری را به کارگردانی درآورده است که برخی از آن‌ها عبارتند از: – “فانوس جادویی” – “مرثیه” – “انتظار” – “دونده ” و بسیاری دیگر.

Ali-Hatami

۷. علی حاتمی

علی حاتمی یکی از معروف‌ترین کارگردانان و فیلم‌سازان ایرانی است که فعالیت خود را در دهه ۸۰ میلادی آغاز کرد. وی توانست برای فیلم‌هایش از جمله “قلندر”، “سوته دلان”، “جهان پهلوان تختی” و “حسن کچل” برنده جوایز مختلفی بشود. به عنوان مثال، فیلم “مادر” از وی بیش از ۷ جایزه بین‌المللی دریافت کرده و آن را به عنوان بهترین فیلم جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۶۳ انتخاب کرده اند.. همچنین فیلم “حاجی واشینگتن” در جشنواره فیلم کن توانست جوایزی همچون جایزه بهترین فیلم بین‌المللی و جایزه بهترین کارگردانی را از آن خود کرد.
10 کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران

۶. ناصر تقوایی

تقوایی یکی از کارگردانان معروف و برجسته صنعت فیلم ایران است که سال‌هاست در حوزه سینما و تلویزیون فعالیت می‌کند. او تاکنون برخی از جوایز و افتخارات زیر را به دست آورده است: – جایزه نخل طلایی جشنواره فیلم کن برای فیلم “قصه های کیش”

– جایزه پلنگ برنزی برای فیلم “ناخدا خورشید”

– منتخب بهترین کارگردانی در جشنواره فیلم شهرستان‌ها برای فیلم “نفرین”

همچنین، برخی از فیلم‌های برجسته‌ی ناصر تقوایی شامل عناوین زیر است: – “دایی جان ناپلئون” – “آرامش در حضور دیگران”

10 کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران

۵. اصغر فرهادی

از دیگر ۱۰ کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران، اصغر فرهادی است که در سال ۱۳۵۱ در اصفهان به دنیا آمد. فرهادی به دلیل کارهای صورت گرفته در حوزهٔ سینما و تلویزیون، جایزهٔ بسیاری را از جمله جایزهٔ بین‌المللی جشنوارهٔ فیلم کن، جایزهٔ برونزی گرفت، همچنین برای فیلم “فروشنده” نیز او توانست جایزهٔ بهترین کارگردانی را در جشنوارهٔ فیلم کن از آن خود کند. فیلم‌هایی که اصغر فرهادی ساخته : – “قهرمان” – “جدایی نادر از سیمین”  – “درباره الی”  – “همه می دانند”

10 کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران

۴. مسعود کیمیایی

کارگردان، تهیه کننده و نویسنده‌ی ایرانی است که در سال ۱۳۲۰ در تهران به دنیا آمد. مردم او را بیشتر به خاطر کارهایش در حوزه سینما می شناسند. به برخی از جوایز و افتخارات او می‌توان به جوایزی همچون جایزه بهترین کارگردانی برای فیلم “قیصر” در جشنواره فجر، جایزه بهترین فیلم کوتاه در جشنواره کن، جایزه بهترین کارگردانی در جشنواره فیلم بلوزن و شرقی، و جایزه بهترین فیلم در جشنواره بین‌المللی فیلم سوئیس اشاره کرد. نمونه‌هایی از فیلم‌هایی که مسعود کیمیایی ساخته شامل: – “داش آکل” – “دندان مار” – “سلطان” – “سفر سنگ” و بسیاری از فیلم‌های دیگر.

10 کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران

۳. عباس کیارستمی

کیارستمی یکی از ۱۰ کارگردان معروف ایرانی است که در سینمای ایران از دههٔ ۱۳۵۰ به فعالیت پرداخته است و از جوایز و افتخارات او می‌توان به جایزه بین‌المللی کن، نامزدی دریافت جایزه اسکار در ۲۰۱۷  اشاره کرد. او تاکنون بیش از ۴۰ فیلم سینمایی ساخته است که بخشی از آن ها آثاری همچون “خانه دوست کجاست”، “کلوزآپ”، “طعم گیلاس”، “زیر درختان زیتون” هستند.

10 کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران

۲. بهرام بیضایی

او  متولد سال ۱۳۱۷ در تهران،کارگردان، تهیه کننده، و نویسنده ایرانی است که در سینما، تلویزیون و تئاتر فعالیت دارد. برخی از جوایز و افتخاراتی که بهرام بیضایی دریافت کرده عبارتند از: –  جایزه سیمرغ در جشنواره فیلم فجر برای بهترین کارگردانی برای فیلم “سگ کشی” و بهترین تدوین برای فیلم “وقتی همه خوابیم”

– دریافت جایزه در جشنواره بین الملی فیبلم شیکاگو

–  نامزد جایزه در جشنواره فیلم و هنر فرانسه

بهرام بیضایی بیش از ۳۰ فیلم سینمایی و بیش از ۳۵۰ نمایش تئاتر را کارگردانی کرده است. برخی از فیلم‌های مشهور او عبارتند از: “سگ کشی”، “روز واقعه”، “رگبار”، “سفر”، “غریبه و مه”، “مسافران”، “وقتی همه خوابیم”.

Darioush-Mehrjooyee

۱. مرحوم داریوش مهرجویی

داریوش مهرجویی در صدر لیست ۱۰ کارگردان برتر تاریخ سینمای ایران جای دارد. بسیاری او را برای اثرهایش به عنوان بهترین کارگردان جشنواره فیلم فجر می شناسند. در زمینه جوایز و افتخارات او می‌توان به برنده شدن جایزه بهترین کارگردان در جشنواره های معتبر جهانی مانند  ونیز، کن، ، و … اشاره کرد. او همچنین برنده چندین جایزه فیلم فارسی نیز بوده است. بعضی از فیلم های معروف داریوش مهرجویی عبارتند از: – “گاو”  -“هامون” – “مهمان مامان” – “سنتوری”  –

 

اگر این مقاله برایتان جالب بود میتوانید لیست ۱۰ بازیگر مرد برتر تاریخ سینمای ایران را نیز مشاهده کنید.

۴.۲/۵ - (۶ votes)

پست های مرتبط