Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ شهر پر جمعیت ایران

زمان مطالعه این مطلب: ۲ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ شهر پر جمعیت ایران

طبق اطلاعات موجود در موتور های جست و جو و همچنین سایت ویکی پدیا، لیست ۱۰ شهر پر جمعیت ایران به شرح زیر است:

۱. تهران

۲. مشهد

۳. اصفهان

۴. کرج

۵. شیراز

۶. تبریز

۷. قم

۸. اهواز

۹. کرمانشاه

۱۰. ارومیه

تعریف بین‌المللی کلانشهر که توسط سازمان ملل متحد آورده شده است : کلان‌شهر یا مادر شهر به شهرهایی گفته می‌شود که بیش از ۴ میلیون نفر جمعیت داشته باشند.

از این رو از دیدگاه تعریف بین‌المللی در ایران تنها شهر تهران به عنوان کلان‌شهر شناخته شده اند ولی درعین حال همان‌طور که تعریف مفهوم شهر در کشورهای مختلف متفاوت می‌باشد، تقسیم‌بندی انواع شهرها نیز برحسب سطح فعالیت‌ها، میزان جمعیت پذیری و حوزه نفوذ شهر در کشورهای گوناگون با یکدیگر یکسان نیست.

در ادبیات رایج کشور ایران اصطلاح کلان‌شهر معادل مادرشهر (متروپلیس) است و به شهرهایی اطلاق می‌شود که حداقل یک میلیون نفر جمعیت داشته باشند

شهر هایی که واجد مرکزیتی اقتصادی – سیاسی که در مقیاس ناحیه‌ای یا ملی از موقعیتی مرکزی برخوردار باشند، با تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری شهرهای زیر یک میلیون نفر می‌توانند به صورت قانونی و رسمی کلان‌شهر شوند اما نمی‌توانند از قانون مالیات بر ارزش افزوده بهره بیشتری ببرند.

دقت داشته باشید پر حمعیت ترین شهر های کشور و اطلاعاتی که از آن در دست است هر روز و شاید هر ماه از نظر عددی تغییر کند و باید همیشه آخرین آمار را از مرجع اطلاعات داشته باشیم.

اهمیت شهر های پر جمعیت

معمولا شهر های پر جمعیت برای هر کشوری اهمیت بیشتری نسبت به بقیه شهر ها دارد . به عنوان مثال همیشه شهر های پر جمعیت از تعیین کننده های آمار گیری در انتخابات های مختلف آن کشور هستند.

معمولا در شهر های پر جمعیت اعداد و ارقام اعلامی اعم از تراکنش های بانکی یا میزان مصرف انرژی نسبت به بقیه شهر ها که جمعیت کمتری دارند بیشتر است.

معمولا پایتخت هر کشوری پر جمعیت ترین شهر هر کشوری خواهد شد این یک مسئله ثابت نیست ولی چون پایتخت اهمیت بسیار بالایی دارد به صورت خودکار جمعیت زیادی را به خود جذب می کند.

همچنین می توانید در مقالات دیگری که در سایت موجود است شهر های پر جمعیت کشور های دیگر را نیز مشاهده و بررسی کنید.

وضعیت جمعیت این ۱۰ شهر پر جمعیت ایران به شرح زیر است :

تهران : ۸٬۶۹۳٬۷۰۶

مشهد : ۳٬۰۰۱٬۱۸۴

اصفهان : ۱٬۹۶۱٬۲۶۰

کرج : ۱٬۵۹۲٬۴۹۲

شیراز : ۱٬۵۶۵٬۵۷۲

تبریز : ۱٬۵۵۸٬۶۹۳

قم : ۱٬۲۰۱٬۱۵۸

اهواز : ۱٬۲۰۰٬۰۰۰

کرمانشاه : ۱٬۱۴۶٬۶۵۱

ارومیه : ۷۳۶٬۲۲۴

توضیحات بیشتر در باره این ۱۰ شهر پر جمعیت ایران را می توانید در این آدرس مشاهده کنید.

منبع : تیم تخصصی اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط