Close
logo-samandehi
بسته

۱۰ ریاضیدان برتر دنیا

زمان مطالعه این مطلب: ۳ دقیقه
تبلیغ-3

۱۰ ریاضیدان برتر دنیا

ریاضیدان برتر دنیا

طبق اطلاعات موجود در موتورهای جستجو لیست ۱۰ ریاضیدان برتر دنیا به شرح زیر است:

  1. فیثاغورث

  2. اندرو وایلز

  3. آیزاک نیوتن و ویلهلم لایب نیتز

  4. لئونارد پیسانو بلگولو

  5. آلن تورینگ

  6. رنه دکارت

  7. اقلیدوس

  8. گئورگ فردریش برنهارد ریمان

  9. کارل فردریش گاوس

  10. لئونارد اویلر

فیثاغورث (Pythagoras)

او یکی از بزرگترین فیلسوفان و ریاضیدانان یونانی است. فیثاغورث از جمله فیلسوفانی است که موجب پیشرفت زیاد ریاضیات شد. او کاشف قضیه فیثاغورث است.

 اندرو وایلز (Andrew Wiles)

تنها ریاضیدان زنده که در زمانه حال زندگی میکند و نامش در میان ۱۰ ریاضیدان برتر دنیا ثبت شده است. دلیل شهرت او اثبات “قضیه آخر فرما” است. اکنون وایلز ریاضیدان محقق در دانشگاه اکسفورد است.

 ایزاک نیوتن و ویلهلم لایب نیتز (Isaac Newton and Wilhelm Leibniz)

این دو ریاضیدان بزرگ را در یک جایگاه قرار داده‌ایم زیرا هر دو مخترع محاسبات دیفرانسیل و انتگرال هستند.نکته جالب اینجاست که این دو ریاضیدان همزمان اما کاملا مستقل این کار را انجام داده اند. تفاوت لایب نیتز با نیوتن در این است که در مکانیک کلاسیک، او عقیده داشت فضا و مکان نسبی هستند در حالیکه نیوتن بر مطلق بودن زمان و مکان اصرار می ورزید.

نیوتن پس از آزمایش های دقیق دریافت که نور سفید ترکیبی از تمام رنگ های موجود در رنگین کمان است.

نتیوتن یکتاپرست بود و باور داشت جهان در سال ۲۰۶۰ میلادی پس از جنگ میان خیر و شر که در آن خیر به پیروزی می رسد، پایان می یابد.

 لئوناردو پیسانو بلگولو (Leonardo Pisano Blgollo)

او ملقب به لئوناردو فیبوناچی نخستین ریاضیدان بزرگ اروپا در قرن سیزدهم است. او از ریاضیدانان مسلمان همچون خوارزمی، کرجی و ابوکامل الهام و تآثیر گرفته است.از جمله مهم ترین کارهای او،معرفی اعداد اعشاری به عنوان جایگزینی بسیار کارآمدتر به جای سیستم اعداد رومی است.

 آلن تورینگ (Alen Turing)

تورینگ ریاضیدان، منطق دان و رمزنگار بریتانیایی بود. تورینگ را به عنوان پدر علم محاسبات نوین و هوش مصنوعی می شناسند.مهم‌ترین جایزه علمی رایانه به افتخار وی جایزه تورینگ نام گرفت.

 رنه دکارت (Rene Descartes)

رنه دکارت ریاضیدان و فیلسوف فرانسوی است.وی پس از مدرسه به تحصیل علم حقوق و پزشکی مشغول شد، اما نهایتا به جهانگردی پرداخت. پس از مدتی به فکر یکی ساختن علوم افتاد.دکارت قانون شکست نور را در علم فیزیک کشف کرد و در ریاضیات و هندسه، هندسه تحلیلی را بنا نهاد.

 اقلیدوس (Euclid)

اقلیدوس پدر علم هندسه است.او یونانی و نویسنده موفق‌ترین کتاب درسی تاریخ، اصول است.اقلیدوس عکس قضیه فیثاغورث را مطرح کرد.

 گئورگ فردریش برنهارد ریمان (G.F.Bernhard Riemann)

ریمان ریاضیدان برجسته دنیا یک ریاضیدان آلمانی بود که کارهایش در زمینه آنالیز و هندسه دیفرانسیل پایه ریاضی نظریه نسبیت عام شد. مهم ترین فرضیه ریمان این بود که از یک نقطه فرضی نمی توان خطی به موازات خط دیگر رسم کرد. این فرضیه اساس هندسه نااقلیدسی را بنیان نهاد. تحقیقات وی در مورد اعداد اول نیز بسیار جالب است.

 کارل فردریش گاوس(Carl Fridrich Gauss)

گاوس ریاضیدان بزرگ آلمانی است.او به عنوان یکی از ریاضیدانان برجسته دنیا در همه ادوار شناخته شده است.به دلیل دستاوردهای بی‌مانند و بی‌شمار گاوس، به او لقب “شاهزاده ریاضی‌دان‌ها” را داده‌اند.

 لئوناردو اویلر (Leonhard Euler)

اویلر ریاضی‌دان و فیزیکدان برجسته سوئیسی بود. او کشف‌های بسیار مهمی در زمینه‌های حساب دیفرانسیل و انتگرال و نظریه گراف داشته است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد ۱۰ ریاضیدان برتر دنیا  اینجا را کلیک کنید.

تیم تخصصی ما: اسمارت رنکینگ

وارد کردن عنوان نمایشی در هاور

Hover Box Element

برای تغییر این متن روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

به پست بالا نظر دهید

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *